Martin Smolinski po raz drugi w swojej karierze wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na długim torze. Podczas ostatniej rundy IMŚ rozegranej 17 września w niemieckim Mühldorf Niemiec zajął 2 lokatę co w zupełności wystarczało do zdobycia złotego medalu, gdyż rywalizujący z nim o tytuł Chris Harris mający przed turniejem 1 punk przewagi nad nim nie zdołał awansować do biegu finałowego.

Brak awansu Brytyjczyka (Smolinski udział w biegu finałowym wywalczył sobie po rundzie zasadniczej) oznaczał zwycięstwo Niemca w całych mistrzostwach. W zawodach wygrał Duńczyk Kenneth Kruse Hansen który wywalczył jednocześnie brązowy medal IMŚ mając tyle samo punktów co Zach Wajtknecht. Duńczyk zwyciężył jednak w 2 turniejach cyklu – Brytyjczyk ani razu i dlatego to Hansen wywalczył medal.

Czołowa szóstka zawodników cyklu IMŚ 2023 a więc – Smolinski, Harris, Hansen, Wajtknecht, Hummel i Franc zapewniła sobie udział w przyszłorocznym cyklu IMŚ. Harris i tak miał zapewnione prawo startu w IMŚ 2024 gdyż zajął miejsce w pierwszej piątce (zwyciężając) zawodników w turnieju Challenge IMŚ w La Réole we Francji.

Bieg ostatniej szansy:
1. Josef Franc, 2. Kenneth Kruse Hansen, 3. Chris Harris, 4. Hynek Stichauer, 5. Tero Aarnio
Bieg finałowy:
1. Kenneth Kruse Hansen, 2. Martin Smolinski, 3. Romano Hummel, 4. Zach Wajtknecht, 5. Josef Franc

Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Świata na długim torze 2023: (za: speedweek.com)