Dwa lata temu we Wrocławiu zatrudniono Grega Hancocka, by swoim cennym doświadczeniem wspierał szkolenie najmłodszych adeptów speedwaya w Sparcie Wrocław. Jednym z trenujących w 2022 roku młodych zawodników był 14-letni wówczas Eryk Farański. Wówczas w swoich mediach społecznościowych Greg Hancock tak wypowiadał się o Farańskim:

Z perspektywy trenera, w obecnych czasach imponująca liczba dzieciaków, takich jak Eryk Farański, przechodzi z motocrossu do młodzieżowego programu Betard Sparty. Praca z nimi jest czymś wyjątkowym. Uczą się bardzo szybko i unikają złych nawyków. Przyszłość rysuje się w jasnych barwach.

Ostatnio o Farańskim było głośno z innego powodu. W klubie ze stolicy Dolnego Śląska nie ma już Hancocka, a za chwilę nie będzie i utalentowanego młodego zawodnika.  Wskutek nieporozumień między klubem a rodzicami zawodnika, Farański chciał odejść do innego klubu PGE Ekstraligi. W efekcie stracił cały ubiegły sezon i nie startował w oficjalnych zawodach. Młodego zawodnika za 150.000 zł (czyli za „zryczałtowaną kwotę za wyszkolenie” zapisaną w umowie Farańskiego ze Spartą) chciał wykupić Falubaz Zielona Góra.

Sprawa trafiła do Komisji Orzekającej Ligi. Ostatecznie Eryk Farański 13 maja na torze (czy to przypadek?) w Zielonej Górze zdał egzamin na licencję Ż. Wiadomo już, że 16-letni Eryk Farański jako wychowanek Sparty Wrocław odejdzie do klubu z PGE Ekstraligi, który bardzo potrzebuje wzmocnić formację młodzieżową. Nie trudno się domyśleć o jaki klub chodzi…

Oprócz Eryka Farańskiego, który może już startować w zawodach PGE Ekstraligi w poniedziałek 13 maja pozytywnie egzamin na licencję Ż zdał także wychowanek Unii Leszno 15-letni Kacper Mania, który osiągał sukcesy w rywalizacji w klasie 250 cc. W PGE Ekstralidze będzie mógł rywalizować dopiero w przyszłym sezonie, ale teraz wzmocni skład Unii Leszno w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski Juniorów.

Egzamin na licencję Ż, Zielona Góra 13 maja 2024:
1. Eryk Farański – Sparta Wrocław
2. Kacper Mania – Unia Leszno