Grand Prix Wielkiej Brytanii była ósmą z dziesięciu rund Indywidualnych Mistrzostw Świata w 2023 roku. Przed turniejem liderem klasyfikacji przejściowej był Bartosz Zmarzlik, który ma w dorobku 122 punkty. Drugą pozycję zajmuje Fredrik Lindgren (100), a trzecią Martin Vaculik (85). Na miejscach 11-12 znajdują się Patryk Dudek (48) i Maciej Janowski (40).

Turnieje światowej elity organizowane są w Cardiff od roku 2001 z przerwą na lata 2020-2021 (z powodu pandemii). Tegoroczne ściganie jest więc 21. w historii, które odbędzie się na torze w stolicy Walii.

W sobotni wieczór kontuzjowanego Andersa Thomsena zastąpił Andrzej Lebiediew.

Rok temu w Cardiff w turnieju, który odbywał się w sierpniu, triumfował Daniel Bewley, dokonując tego jako drugi Brytyjczyk w historii. Wcześniej ta sztuka udała się tylko Chrisowi Harrisowi w 2007 roku.

Dwa razy na Principality Stadium wygrywali reprezentanci Polski. W sezonie 2017 najlepszy był Maciej Janowski, a w 2018 był to Bartosz Zmarzlik. Ten drugi pięciokrotnie jechał w Cardiff i pięciokrotnie w finale.

Do jazdy po kontuzji odniesionej pod koniec lipca w finale Drużynowego Pucharu Świata wraca Jack Holder. Opuścił on sierpniowe GP Łotwy. Australijczyk odjedzie dziś 20. turniej w karierze w światowej elicie.

W sobotni wieczór doskonale na torze w Cardiff czuł się Tai Woffinden. Brytyjczyk bardzo dobrze rozpoczął zawody. W trzecim biegu Doyle wyjechał na czele stawki po starcie, choć niezwykle szybki był Lambert, który odparł ataki Dudka. Na drugim okrążeniu Polaka objechał jadący po zewnętrznej Woffinden. Następnie starszy z Brytyjczyków minął tym samym sposobem Lamberta i zaczął atakować Doyle’a. Na ostatnich metrach, jadąc cały czas po „dużej” wyprzedził Australijczyka! To był bieg – Woffinden przedostał się z czwartego na pierwsze miejsce.

Nie błyszczeli za to Polacy.  W części zasadniczej jedynie Patryk Dudek i Maciej Janowski w trzeciej serii startów odnieśli zwycięstwa biegowe. Po tej części zawodów na czele stawki znajdował się Max Fricke z siedmioma punktami na koncie.

Fatalny upadek w XVI biegu zanotował jadący na prowadzeniu Tai Woffinden. Brytyjczyk prowadził i bronił się przed szaleńczymi atakami Zmarzlika. Od początku szeroko jechał Polak, jednakże czujny był Brytyjczyk. Na pierwszym łuku trzeciego kółka podniosło przednie koło Woffindenowi, po czym groźnie upadł, uderzając w dmuchaną bandę. Wcześniej uderzył mocno lewą stroną o tor. Tai Woffinden wstał o własnych siłach, jednak okazało się, że nie jest zdolny do dalszej jazdy. Brytyjczyk narzeka na uraz lewej ręki i wycofał się z zawodów.

Po czwartej serii na prowadzeniu znalazł Jack Holder z 9 punktami. Wysoko jest Dudek. W ósemce jest także Zmarzlik. Szanse na awans do półfinału zachowuje Janowski, ale potrzebuje wygranej w ostatniej serii.

W piątej części zawodów swoje szansę na powtórzenie sukcesu sprzed roku pogrzebał Daniel Bewley, który w XIX odsłonie wieczoru wjechał w taśmę. Niestety Maciej Janowski przyjechał do mety trzeci, nawet za plecami słabego Worrala. Punkt zdobył dzięki defektowi innego Brytyjczyka.

Ostatecznie dwóch Polaków awansowało do półfinału. Dudek i Zmarzlik zdobyli po 8 punktów. Ten drugi jest w TOP8, mimo że nie wygrał ani jednego wyścigu.

Po raz pierwszy od GP Szwecji w Hallstavik w 2019 roku Bartosz Zmarzlik nie wygrał wyścigu w rundzie zasadniczej. Podobnie jak i wtedy, tak i teraz udało mu się awansować do półfinału.

Holder po raz pierwszy w karierze wygrał rundę zasadniczą SGP. Australijczyk jest 42. zawodnikiem w historii cyklu, który tego dokonał.

W półfinałach znaleźli się Fredrik Lindgren, Martin Vaculik, Jack Holder, Bartosz Zmarzlik, Robert Lambert, Kim Nilsson, Patryk Dudek oraz Max Fricke.

Z pierwszego półfinału pewny awans wywalczyli Lindgren i Holder. W drugim pierwsze zwycięstwo tego wieczora odniósł Bartosz Zmarzlik awansując do finału. Stawkę 23 biegu uzupełnił Vaculik. Niestety Patryk Dudek zajął 4 miejsce w 22 wyścigu i zakończył swoje starty w półfinale.

Finał SGP w Cardiff wygrał Martin Vaculik. Drugie miejsce zaął Jack Holder a na najniższym stopniu podium stanął Bartosz Zmarzlik.