Lata 60-te XX wieku to praktycznie dominacja drużyny z Rybnika w polskim żużlu.

Nie ma więc w tym nic dziwnego, że urodzony 25 marca 1948 roku w Rybniku Bolesław Fizia trafił do sekcji żużlowej ROW-u Rybnik.

Fizia w barwach klubu z Górnego Śląska rywalizował na żużlowych torach w latach 1968-1971.

Starty na torze rozpoczął dość późno, bo w wieku 20 lat. Trudno było przebić się do pierwszego składu drużyny gwiazd. W rybnickiej ekipie, która zdobyła 7 tytułów mistrzowskich z rzędu w latach 1962-1968, startowali między innymi: Antoni Woryna i Andrzej Wyglenda. Swoje udziały i zdobycze punktowe zaliczali: Waldemar Motyka, Alojzy Norek, Stanisław Bombik, Karol Peszke, Jerzy Gryt, Antoni Masłowski, Ryszard Zawadzki, Bolesław Fizia, Antoni Fojcik, Antoni Kleczka, Jerzy Wilim, Henryk Goik, Jan Koczy, Piotr Pyszny, Lucjan Studnik, Andrzej Tkocz i startujący trochę mniej: Rainhold Konieczny, Marian Beil, Bronisław Reinhold i Franciszek Rugor.

Najbardziej dramatycznymi sezonami była rywalizacja w 1964 i 1968 roku. Przewaga Rybnika nad groźnymi rywalami m.in. Stalą Gorzów była minimalna. Wynosiła ona zaledwie jeden lub dwa punkty meczowe na koniec sezonu.

Bolesław Fizia zadebiutował w meczu XIII rundy DMP, 29 września 1968 roku. Wówczas ROW podejmował Polonię Bydgoszcz. Rybniczanie wygrali to spotkanie 49-29, a Bolesław Fiza, startujący z numerem 16 w dwóch biegach zdobył jeden punkt.

W kolejnym sezonie startuje już zdecydowanie więcej. Wystapił w 12 meczach ligowych Rybniczan, 37 razy stając pod taśmą startową. Zdobył z bonusami 29 punktów co dało mu średnią 0,784 pkt/bieg – siódmą w drużynie wśród zawodników klasyfikowanych.

W rozegranych 12 października 1969 roku w Lublinie Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Polski z 11 punktami na koncie zajmuje 6 miejsce. Ma Tyler samo punktów co piąty Marek Cieślak i czwarty Ryszard Dziadkowiak. Mistrzem został wówczas z kompletem punktów Zdzisław Dobrucki z Unii Leszno.

W kolejnym roku wystąpił zaledwie w dwóch spotkaniach ligowych. Ponownie startuje w finale MIMP. Tym razem w Zielonej Górze zajmuje ósme miejsce, zdobywając 7 punktów.

W tym samym sezonie startuje w cyklu sześciu turniejów o Srebrny Kask. W końcowej klasyfikacji z 31 punktami zajmuje 10 miejsce. Zwycięzcą zostaje Zbigniew Marcinkowski z Zielonej Góry.

Kolejne sezony to raczej epizody jeśli chodzi o starty Bolesława Fizi w rozgrywkach o drużynowe mistrzostw Polski. W latach 1971-1972 wystąpił w zaledwie trzech meczach, a w ostatnim roku swoich startów nie przywiózł żadnych punktów dla swojej drużyny.

Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż w każdym roku startów w drużynie ROW-u Rybnik zdobywał medal DMP. W swoim dorobku ma 2 złote medale (1968 i 1970) oraz dwa brązowe krążki (1969 i 1971).

Bolesław Fizia karierę sportową zakończył po sezonie 1971 w wieku 23 lat.