Jakiś czas temu przedstawiłem ranking 5 najsilniejszych państw w historii klasycznego żużla. Teraz przyszedł czas na ranking 5 najsilniejszych państw w historii światowego long tracku a więc zawodów rozgrywanych na tak zwanych długich torach.

W przeszłości w long tracku startowały takie sławy jak choćby Ivan Mauger czy Hans Nielsen. Nowozelandczyk trzykrotnie zdobył nawet Indywidualne Mistrzostwo Świata.

Zaznaczam, iż każdy ranking jest subiektywny i każdy kibic ma prawo do swojego zdania. Zapraszam do lektury.

1. Niemcy
Z Niemiec pochodzi najwybitniejszy zawodnik w historii long tracku – Gerd Riss, który aż ośmiokrotnie wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. W całej historii Niemcy aż 31 razy triumfowali w IMŚ/IME na długim torze (w latach 1957-1970 zawody rozgrywano jako Indywidualne Mistrzostwa Europy, później jako Indywidualne Mistrzostwa Świata). Ponadto 8 razy zwyciężali w Drużynowych Mistrzostwach Świata pomimo iż rozgrywki te istnieją dopiero od 2007 roku.
Nasi zachodni sąsiedzi są niewątpliwie najsilniejszą nacją w historii long tracku. W Niemczech znajduje się bardzo wiele torów długich i kraj ten miał w przeszłości całą masę znakomitych zawodników, startujących w tej odmianie speedwaya.
Oprócz Rissa byli to choćby Robert Barth oraz Karl Maier – czterokrotni triumfatorzy IMŚ.

2. Wielka Brytania
Brytyjczycy wywalczyli aż 10 złotych medali IMŚ/IME i głównie dzięki temu są tak wysoko w rankingu.
W „drużynówce” zwyciężyli tylko raz ale łącznie zdobyli w tych rozgrywkach 7 „krążków”, oprócz złota mają po 3 srebrne i brązowe medale.
Wyspiarze ponadto aż 14 razy wygrali w Indywidualnych Mistrzostwach Europy na torze trawiastym, rozgrywanych od 1978 roku, co daje im pierwszeństwo w klasyfikacji medalowej tych rozgrywek, nawet przed Niemcami, którzy wygrali o jeden raz mniej.
Najlepszym Brytyjczykiem w historii jest Simon Wigg – pięciokrotny Indywidualny Mistrz Świata, drugi po Gerdzie Rissie zawodnik w historii światowego long tracku.

3.Francja
Francuzi tylko 2 razy zwyciężyli w IMŚ/IME ale łącznie mają w tych rozgrywkach medali 10.
W Drużynowych Mistrzostwach Świata wygrali także tylko 2 razy. Mają jednakże też 3 srebrne i 4 brązowe medale – łącznie 9 i jest to liczba dość imponująca jak na to, iż rozegrano dotychczas zaledwie kilkanaście edycji tych zawodów.
Najlepszym Francuzem w historii jest Mathieu Trésarrieu, który wciąż startuje i ma w swoim dorobku 6 medali IMŚ, z czego 1 złoty i 5 brązowych. Po jednym złotym, srebrnym i brązowym medalu ma w dorobku Dimitri Bergé.

4.Finlandia
Finowie 5 razy wygrali w IMŚ/IME, to znacznie więcej razy niż Francuzi (2). Mają też więcej wszystkich medali w tych rozgrywkach (13 względem 10 Francuzów). Niestety znacznie gorzej wypadali w DMŚ, gdzie zdobyli zaledwie jeden, brązowy medal co przy 9 mediach Francuzów prezentuje się bardzo skromnie.
Najlepszym Finem w historii jest Joonas Kylmäkorpi, który czterokrotnie wywalczył tytuł IMŚ.

5. Holandia
Zawodnicy z „kraju tulipanów” zdobyli dotychczas 1 medal IMŚ/IME a dokonał tego w roku 2015 Jannick de Jong. Prócz jedynego złotego medalu mają też 4 srebrne i 2 brązowe.
W „drużynówce” zwyciężyli 2 razy, mają też aż 4 srebrne i 2 brązowe medale.
Holendrzy znacznie lepiej aniżeli w czempionacie światowym indywidualnym, bądź drużynowym wypadają w Indywidualnych Mistrzostwach Europy na trawie, w których zdołali zdobyć dotychczas aż 27 medali (7 złotych, 11 srebrnych i 9 brązowych). W rozgrywkach tych jednakże często nie startuje część najlepszych zawodników europejskich, ponadto mają one jednak status mistrzostw europejskich, nie światowych, co sprawia iż ich prestiż nie jest tak duży jak zawodów Grand Prix w long tracku, bądź światowej rywalizacji drużynowej.