W 1983 rywalizacja w indywidualnych mistrzostwach świata w strefie kontynentalnej rozpoczęła się od czterech rund wstępnych. 23 kwietnia rywalizowano w niemieckim Ruhpolding, dzień później turnieje odbyły się w Szeged (Węgry), Lendavie (obecnie Słowenia) oraz Neustadt Donau (Niemcy).

W stolicy niemieckiego biathlonu startowało dwóch Polaków Andrzej Huszcza i Mirosław Berliński. Awans do ćwierćfinałów kontynentalnych (Wiener Neustadt, Miskolc, Shumen, Lonigo) wywalczyło ośmiu najlepszych zawodników plus rezerwowy.

Andrzej Huszcza wywalczył w rundzie wstępnej Indywidualnych Mistrzostw Świata w Rupholding trzecią pozycję, a Mirosław Berliński był piąty. Zwycięzcą zawodów został Włoch Giuseppe Marzotto. Drugie miejsce zajął Petr Kucera z Czech. Stawka zawodów była bardzo wyrównana. Aż czterech żużlowców walczyło o dwa miejsca w ćwierćfinale. Bieg dodatkowy wygrał Christian Brandt przed Robertem Funkiem. Rezerwowym został Anton Pilotto.

Rez. Detlef Koblofsky (RFN) – 4

Andrzej Huszcza dotarł do Finału Kontynentalnego, który odbył się 6 sierpnia w Rybniku. Polak zajął w nim 8 miejsce i nie awansował do finału światowego w Norden. Kwalifikację uzyskiwało 6 najlepszych żużlowców, a siódmy był rezerwowym w finale IMŚ.

W Rybniku wygrał Zenon Plech, przed późniejszym mistrzem świata Egonem Mullerem (RFN) i Jirim Stanclem (Czechosłwacja).