28.07.2020 wieczorem na Motoarenie w Toruniu poznaliśmy siódmego tryumfatora cyklu SEC. Tegoroczne turnieje Tauron SEC zostały rozegrane w iście ekspresowym tempie na czterech (Toruń dwa razy) stadionach w Polsce. Zawodnicy startujący w tegorocznym cyklu rozgrywek o mistrzostwo Europy musieli przez miesiąc utrzymać wysoką formę. W środowy wieczór poznaliśmy nowego indywidualnego mistrza Europy. Znając ostateczne rozstrzygnięcia można powiedzieć nihil novi. Pierwsze trzy miejsca zajęli żużlowcy, którzy już zdobywali medale w cyklu SEC. Robert Lambert nowy Mistrz Europy w 2018 roku miał już brązowy medal. Drugi Leon Madsen – mistrz z 2018 r – skompletował wszystkie kolory medali w rozgrywkach SEC. Grigorij Łaguta zajmując trzecie miejsce, był gorszy o jedną pozycję w stosunku do 2019 r. Na podium więc widzieliśmy te same twarze co w ostatnich latach.

Same zawody nie były porywającym widowiskiem. Przed turniejem w Toruniu wiadomo było, iz o tytuł IME walczyć będą Robert Lambert i Leon Madsen. Mający znakomity sezon Brytyjczyk przed decydującym starciem miał dwa punkty przewagi nad walecznym Duńczykiem. Po rozegraniu 20 biegów, dystans punktowy między zawodnikami się nie zmienił. O wszystkim decydował bieg finałowy. Leon Madsen miał teoretyczne szanse na wygranie SEC. Jednak Robert Lambert nie wypuścił tytułu z rąk. Pewnie wygrał start i pognał do mety po tytuł IME 2020. Leon Madsen po przegranym starcie był czwarty. Na dystansie minął Timo Lahtiego i Kaia Huckenbecka. Jednak to nie wystarczyło by wygrać cały cykl Tauron SEC.

W biegu XII doszło do bardzo groźnego karambolu. Na drugim łuku czwartego okrążenia pociągnęło jadącego przy krawężniku Kudriiaszowa. Rosjanin ratując się wypuścił motocykl. Rozpędzona maszyna uderzyła w Davida Bellego. Zawodnicy wstali o własnych siłach, ale Francuz został później odwieziony do szpitala. Po wypadku obaj żużlowcy nie kontynuowali już zawodów.

Start Polaków nie mógł zachwycić. Pięć turniejów rozegranych na torach w Polsce i ani jednego polskiego zawodnika w czołowej trójce klasyfikacji Tauron SEC. Bartosz Smektała zajmując szóste miejsce w Toruniu, w klasyfikacji końcowej uzyskał tyle samo punktów co Nicky Pedersen. I w biegu dodatkowym o piąte miejsce, Lesznianin pokonał Duńczyka, zapewniając sobie udział w przyszłorocznym cyklu Tauron SEC.

Cóż dzięki polityce polskich władz żużlowych na kolejny polski medal SEC musimy poczekać do następnego sezonu. Do tej pory w siedmioletniej historii rozgrywek SEC Polacy zdobyli dwa medale: Jarosław Hampel srebro i Krzysztof Kasprzak – brąz.

Należy dodać, iż tegoroczny zwycięzca Tauron SEC Robert Lambert, uzyskał automatycznie prawo startu w przyszłorocznym cyklu SGP.