W piątek 11 sierpnia na torze w łotewskiej stolicy Rydze rozegrano młodzieżowe mistrzostwa świata.

Polacy wygrali zawody DeWalt FIM SON2 i po raz 10. z rzędu zostali drużynowymi mistrzami świata juniorów po tym jak w Wielkim Finale Mateusz Cierniak z Wiktorem Przyjemskim zwyciężyli 7:2 duński duet Esbena Hjerrilda i Jespera Knudsena.

Stało się to po tym, jak Polska zajęła pierwsze miejsce po rozegraniu 21 biegów zasadniczej części tego turnieju. Nasi młodzieżowcy ukończyli tę część rywalizacji z imponującym dorobkiem 39 punktów – na 42 możliwe do zdobycia. Dania dołączyła do naszej drużyny  w walce o tytuł mistrzowski po tym jak pokonała  gospodarzy zawodów – Łotwę 5:4 w biegu barażowym o udział w finale.

W 22 wyścigu dnia pomimo zwycięstwa łotewskiego zawodnika Ricardsa Ansviesulisa, Hjerrild i duński kolega z drużyny, Emil Breum, przez cztery okrążenia odpierali zaciekłe ataki lidera łotewskiego teamu – Francisa Gustsa. Ostatecznie wynik 5-4 tego biegu sprawił zawód wieli kibicom gospodarzy. Łotwa jednak trwale zapisała się w historii speedwaya. Młodzi zawodnicy tego kraju zdobyli brązowy medal – pierwszy w historii medal Łotwy w drużynowych mistrzostwach FIM na żużlu.

Ale najlepszym zawodnikiem tego finału był niewątpliwie Mateusz Cierniak, którzy przed wygraniem Wielkiego Finału zdobył 22 z 24 możliwych do wywalczenia punktów. W tych dwóch przypadkach przed zawodnikiem Motoru przyjeżdżał jego kolega z pary Wiktor Przyjemski.

Ale punkty nie przychodziły mu łatwo. Nikt nie ał Polakom ich za darmo.

Wraz z kolegami z drużyny Wiktorem Przyjemskim i Bartłomiejem Kowalskim, Cierniak musiał zaciekle walczyć o swoje punkty w wielu wyścigach. Otwarcie  przyznał, że cierpliwość na tym torze była kluczem. Dzięki temu jako kapitan poprowadził swój kraj do historycznego złota, podobnie jak jego koledzy z seniorskiej drużyny, którzy zwyciężyli w Monster Energy FIM Speedway World Cup we Wrocławiu 29 lipca br.

Menedżer polskiej drużyny Rafał Dobrucki pochwalił swoje złote trio po tym, jak po wygraniu Wielkiego Finału Polacy przedłużyli  wspaniałą passę zwycięstw polskich młodzieżowców w tej imprezie. W ostatnim biegu nie liczą się już wcześniejsze zwycięstwa w tych zawodach – po prostu zwycięzca bierze wszystko!

Szczęśliwy Dobrucki po finale powiedział:

Chcę pogratulować chłopakom ich złotych medali. Czujemy ciężar medalu. Za każdym razem robi się coraz ciężej i ciężej, ale znowu wygraliśmy.
Te zawody są bardzo trudne. Wielki Finał to Wielki Finał. W finale wszystko może się zdarzyć – zerwany łańcuch, przebicie opony czy coś podobnego. Czasami możesz zwyciężyć w tym biegu i w całych zawodach, ale też w ułamku sekundy możesz stracić wszystko.

DeWALT FIM SPEEDWAY OF NATIONS – SON2 WYNIKI:

1. POLSKA 39: 1 Mateusz Cierniak 22, 2 Bartlomiej Kowalski 3, 3 Wiktor Przyjemski 14.

2. DANIA 31: 1 Emil Breum 9, 2 Esben Hjerrild 12, 3 Jesper Knudsen 10.

3. ŁOTWA 27: 1 Francis Gusts 20, 2 Ricards Ansviesulis 7, 3 Ernests Matjusonoks 0.

4. AUSTRALIA 25: 1 Keynan Rew 20, 2 James Pearson 5, 3 Tate Zischke 0.

5. NIEMCY 24: 1 Norick Blodorn 20, 2 Erik Bachhuber 4, 3 Patrick Hyjek- ns.

6. CZECHY 23: 1 Petr Chlupac 11, 2 Daniel Klima 12, 3 Jaroslav Vanicek – ns.

7. WIELKA BRYTANIA 20: 1 Anders Rowe 17, 2 Daniel Gilkes 3, 3 Drew Kemp 0.