Zygmunt Pytko urodził się w 1937 w Niecieczy. Zmarł 16 marca 1996 w Chicago.

Zygmunt Pytko – najlepszy zawodnik w dziejach tarnowskiego żużla urodził się w roku 1937, był najmłodszym z grupy sportowców, którzy w 1956 roku rozpoczynali żużlowe treningi tworząc zalążek sekcji Unii Tarnów. W grupie tej znajdowali się obok Zygmunta Pytki m.in.: Władysław Kamiński, Marian Curyło, Benedykt Bogdanowicz i Józef Śledź.

Przez całą swoją trwającą 18 lat karierę, od roku 1957 do 1974 występował w barwach Unii Tarnów, mimo że miał propozycje przejścia do bardziej renomowanych klubów. Był pierwszym w dziejach tarnowskiego żużla Indywidualnym Mistrzem Polski. W finałach IMP startował trzykrotnie. W 1963 roku zajął 13 lokatę, z dorobkiem czterech punktów, w roku 1969 zajął miejsce tuż za podium. Wyprzedzili go medaliści mistrzostw – Wyglenda, Waloszek i Trzeszkowski. Tarnowian wywalczył na torze w Rybniku 10 punktów dwukrotnie zwyciężając, dwukrotnie kończąc biegi na drugim miejscu, w jednym starcie przyjechał do mety ostatni.

Życiowy sukces w Indywidualnych Mistrzostwach Polski odniósł Zygmunt Pytko 1 października 1967 roku, zdobywając na torze w Rybniku tytuł mistrzowski. Tarnowianin wywalczył w finałowym turnieju 14 punktów, czterokrotnie wygrywając swoje biegi, raz przyjeżdżając na drugim miejscu. Pozwoliło to wyprzedzić o punkt rybniczanina Antoniego Worynę, który również czterokrotnie zwyciężał, ale w jednym z biegów zajął trzecia lokatę. Brązowy Medal wywalczył Zygfryd Friedek.

W następnym roku Zygmunt Pytko zdobył drugą lokatę w turnieju o Złoty Kask. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych był niewątpliwie jednym z najlepszych polskich żużlowców, reprezentował Polskę w meczach i turniejach międzynarodowych, dwukrotnie, w roku 1968 i 1969 uczestniczył w finałach kontynentalnych Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu.

Przez 18 sezonów w barwach Unii Tarnów wystąpił łącznie w 266 meczach. Pod taśmą startową stawał 1.123 razy. Zdobył 2.625,5 punktów oraz 6 bonusów (co do bonusów to dane są niepełne, gdyż nie prowadzono wówczas takich statystyk). Daje mu to średnią z całej kariery 2,342 pkt/bieg.

Tylko w czterech sezonach startów średnią biegową miał poniżej dwóch punktów. W pozostałych latach uzyskiwał wynik powyżej dwóch oczek na bieg.

W ciągu swoich startów w drużynowych mistrzostwach Polski, cztery sezony (1960, 1967, 1968 oraz 1971) rywalizował w najwyższej klasie rozgrywek. Wystąpił w 53 meczach, startując w 231 biegach. Zdobył z bonusami 501 punktów, co dało mu średnią z rywalizacji o DMP wynoszącą 2,169 pkt/bieg.

Po zakończeniu kariery sportowej wyjechał do USA. W Stanach Zjednoczonych nie zerwał związków z tarnowskim żużlem. Był m.in. jednym z założycieli Fan Clubu Jaskółka w Chicago. Zmarł 16 marca 1996 roku w Chicago.

Źródło: tarnowskieinfo.pl

Zdjęcia: Z Jaskółką na plastronie