Do końca fazy zasadniczej PGE Ekstraligi zostało już tylko do rozegrania pięć meczów. Po dwa z nich mają do rozegrania ROW i Sparta. Sytuacja w najlepszej żużlowej lidze świata jest bardzo dynamiczna.

Już dwie drużyny: Unia Leszno z pierwszego miejsca i Stal Gorzów zapewniły sobie udział w decydującej fazie rozgrywek PGE Ekstraligi.

Po wtorkowym meczu w Grudziądzu zmieniła się sytuacja Sparty i Motoru w walce o pierwszą czwórkę play-off. Spartanie muszą przede wszystkim wygrać dwa wyjazdowe mecze i zainkasować 6 punktów.

O losach Wrocławian zdecydują rozstrzygnięcia dwóch meczów ostatniej kolejki. Każda porażka Włókniarza w Lesznie sprawi, że Sparta będzie walczyć o medale. Włókniarz zdobędzie 19 punktów (zakładamy wygraną Częstochowian z ROWem).

 Dodatkowo wygrana za trzy punkty Motoru z Falubazem sprawi, ze Wrocławianie zajmą trzecie a Lublinianie – czwarte miejsce w tabeli po rundzie zasadniczej. W tej sytuacji trzy drużyny będą mieć po 20 punktów: Sparta, Motor i Falubaz. Wg tabeli pomocniczej w najlepszej sytuacji jest Sparta z dorobkiem 7 punktów (3 pkt. w meczach z Motorem i 4 pkt. w meczach z Falubazem). Na drugim miejscu jest Motor (2 pkt. ze Spartą i 3 pkt. z Falubazem). Ostatnie miejsce zajmą Zielonogórzanie z 3 punktami (1 pkt. ze Spartą i 2 pkt. z Motorem).

Sytuację Wrocławian skomplikuje wygrana Włókniarza w Lesznie oraz każdy inny wynik w Lublinie niż wygrana Motoru za trzy punkty. Wówczas Włókniarz będzie miał co najmniej 21 punktów (w przypadku wygranej z Unią za 2 pkt.) lub 22 pkt. – gdy wygrają 49:40 lub wyżej.

Falubaz zdobywając w Lublinie 1 punkt (porażka 51:38 lub niższa) zapewni sobie udział w play-off, gdyż razem będzie miał 21 punktów. Remis lub wygrana w Lublinie sprawi, że Zielonogórzanie będą mieć odpowiednio: 22 lub 23 punkty. W przypadku wyjazdowego zwycięstwa Falubaz zajmie drugie miejsce po fazie zasadniczej sezonu.

Wychodzi na to, iż by Sparta znalazła się wśród drużyn walczących o medale wystarczy, by Unia Leszno poważnie podeszła do swojego ostatniego domowego meczu i wygrała z Włókniarzem. A to sprawi, że każdy wynik z Lublina zapewni Wrocławianom awans do pierwszej czwórki. Ale jak wspomnieliśmy wcześniej. Warunek podstawowy jest taki, iż Sparta musi wygrać swoje dwa wyjazdowe mecze.

Sytuacja jest taka, iż dwie drużyny walczące o play-off – Włókniarz i Falubaz, są w komfortowej sytuacji. Jeśli wygrają swoje mecze to będą walczyć o medale. Sparta i Motor oprócz zwycięstw w swoich meczach muszą liczyć na wygraną Unii z Częstochowianami. A kogo wybiorą sobie Leszczynianie do play-off?

Już w środę 09.09.br wieczorem rozwiązanie dwóch, z pięciu żużlowych zagadek.

Zapowiadają się ogromne emocje w ostatnich meczach tej części rozgrywek PGE Ekstraligi!