Sezon 2020 powoli zbliża się do końca. Nie był to „standardowy” sezon. Ale na szczęście z drobnymi kłopotami udało się rozegrać większość meczów o drużynowe mistrzostwo Polski na żużlu. Sparta ma do rozegrania jeszcze dwa mecze. Podobnie jak walczący o pierwszą czwórkę Motor i Włókniarz. Wrocławianie porażką u siebie ze Stalą Gorzów mocno skomplikowali swoją sytuację w walce o pierwszą czwórkę. Obecnie, to czy awansują do play-of nie zależy już tylko od nich…

Unia Leszno z jednym meczem do rozegrania zapewniła już sobie pierwsze miejsce na koniec sezonu zasadniczego.

Na drugim miejscu z 21 punktami znajduje się Stal Gorzów. Gorzowianie już zakończyli tę część rozgrywek.

Teoretycznie Stal może zostać wyprzedzona przez trzy drużyny: Falubaz, Włókniarz i Motor. Sparta na wyprzedzenie Gorzowian nie ma już szans. Falubaz ma 20 pkt i jeden mecz do rozegrania – na wyjeździe z Motorem. Lublinianie i Częstochowianie mogą jeszcze zdobyć po 6 punktów w dwóch meczach. Wówczas będą mieć po 22 punkty.

Jaki scenariusz jest możliwy?

Zacznijmy od będącej w najgorszym położeniu Sparty. Wrocław ma do rozegrania dwa wyjazdowe mecze z drużynami, których los od dawna jest przesądzony. Czy zawodnicy zdegradowanego ROWu i mającego zapewniony ligowy byt GKMu będą „umierać za swój klub”? Tym bardziej, że wielu z zawodników będzie już myślami na rozmowach związanych ze startami w nowym sezonie.

Sparta wygrywając nawet dwa razy tylko po 45-44 zdobędzie 6 punktów. Wrocławianie będą mieć razem tych punktów 20. Tyle co Falubaz. Jeśli Zielonogórzanie nie zdobędą żadnych punktów w Lublinie (porażka z Motorem 52-38 lub wyżej) to w związku z tym, iż w meczach ze Spartą zdobyli tylko jeden punkt (za remis we Wrocławiu), w tabeli będą za Wrocławianami.

Motor wygrywa za trzy punkty z Falubazem, oraz z GKM-em. Wówczas ma 22 punkty i pewny awans do play-off z drugiego miejsca. Jeśli Lublinianie zdobędą 5 punktów (wygrana z Falubazem za 2 pkt i GKMem za 3 pkt) to trzy drużyny będą mieć po 21 punktów: Stal, Falubaz, Motor. Wówczas Wrocławianie nie będą mieć żadnych szans na pierwszą czwórkę.

Ale w tym układzie dochodzą jeszcze mecze Włókniarza. Za spotkanie przeciwko drużynie ROWu Częstochowianie mogą dopisać sobie 3 pkt. Razem będą więc ich mieć 19. Kluczowym spotkaniem będzie ostatni mecz w Lesznie z Unią. Byki mają już zapewnione pierwsze miejsce po rundzie zasadniczej i mogą ten mecz przegrać. Wówczas Włókniarz będzie miał 21 punktów. Zakładamy wygraną Częstochowian w Lesznie –  za 2 pkt.

Może wydarzyć się sytuacja, iż cztery drużyny; Włókniarz, Falubaz, Stal i Motor będą miały po 21 punktów. Sparta z 20 pkt zajmie tylko szóste miejsce. Wówczas Stal będzie najlepsza, a Włókniarz wyląduje na 5 miejscu. Jedynie wygrana minimum 50-40 z Unią Leszno da Włókniarzowi (w sumie 22 punkty) i drugie miejsce w palay-off.

Co musi się wydarzyć, by Sparta była w play-off?

Zakładamy, że Wrocławianie wygrają oba mecze i zdobędą łącznie 20 punktów

1.Motor wgrywa z GKM i Falubazem za trzy punkty. Włókniarz zwycięża ROW za 3 punkty i przegrywa z Unią Leszno. Motor ma w sumie 22 pkt (i jest drugi), Stal z 21 pkt. jest na trzecim miejscu, a Sparta z 20 pkt. na czwartym. Falubaz z 20 pkt. jest piąty, a Włókniarz z 19 pkt. jest szósty.

2. Motor wygrywa z GKM za trzy punkty i przegrywa z Falubazem. Włókniarz zwycięża ROW za 3 punkty i przegrywa z Unią Leszno. Falubaz z 23 pkt. jest drugi, Stal z 21 pkt. jest na trzecim miejscu, a Sparta z 20 pkt. na czwartym. Włókniarz z 19 pkt. jest piąty Motor ma w sumie 19 pkt. i jest szósty.

3. Motor wygrywa z GKM za trzy punkty i remisuje z Falubazem. Włókniarz zwycięża ROW za 3 punkty i przegrywa z Unią Leszno. Falubaz z 22 pkt. jest drugi, Stal z 21 pkt. jest na trzecim miejscu, a Sparta z 20 pkt na czwartym. Motor ma w 20 pkt. i jest piąty, a Włókniarz z 19 pkt. jest szósty.

Każde inne rozwiązania czyli np: wygrana Motoru z GKMem za trzy pkt. oraz z Falubazem za 2 pkt. – co jest wielce prawdopodobne – sprawi, że Sparta będzie poza pierwszą czwórką. Wówczas, dla Wrocławian mecz Unii z Włókniarzem nie będzie miał żadnego znaczenia. W tym układzie Motor, Stal i Falubaz uzyskają po 21 punktów. Jeśli dodatkowo Włókniarz wygra z Unią to sytuacja w walce o pierwszą czwórkę będzie arcyciekawa. Ale w tej sytuacji Sparta jest, jak już wspomnieliśmy, poza play-off.

Zapowiada się ciekawa i emocjonująca końcówka sezonu zasadniczego PGE Ekstraligi!