W Świętochłowicach żużlowa drużyna występowała od 1953 r. Najbardziej znanym zawodnikiem tego klubu jest Paweł Waloszek. Waloszek w roku 1970 we Wrocławiu wywalczył tytuł indywidualnego wicemistrza świata za Ivanem Maugerem, kilkakrotnie z drużyną zdobył tytuł mistrza świata i Europy. Osiągnięcia zanotował też Jan Mucha, wielokrotny reprezentant kraju, zdobywca Złotego Kasku. W latach 80. oprócz Waloszka i Muchy, liderami Śląska byli też Jerzy Kochman oraz Krzysztof Zarzecki. Ostatnimi sukcesami żużlowców Śląska, było wywalczenie w 1983 roku drugiego miejsca w mistrzostwach Polski par klubowych oraz w 1984 roku awansu do I ligi.

Lata 90-te XX wieku to bardzo trudny okres w Świętochłowickim speedwayu. Drużyna przeżywała ogromne kłopoty finansowe. Walka sprowadzała się do utrzymania działalności klubu. Rok 2002 był ostatnim rokiem ligowych zmagań na Skałce. W rozgrywkach na trzecim ligowym szczeblu drużyna Śląska zajęła ostatnie miejsce bez zdobyczy punktowej.

Próby reaktywacji żużla w Świętochłowicach  i remont stadionu Na Skałce nie udawały się. W międzyczasie obiekt otrzymał patrona. 15 października 2014 roku obiektowi nadano imię Pawła Waloszka.

Obecnie w mediach społecznościowych przedstawiono wspaniałą informację dla kibiców żużlowych w Świętochłowicach.

Podpisano umowę na modernizację toru żużlowego Na Skałce.

Oto treść informacji jaką przekazał Prezydent Świętochłowic Daniel Beger:

Ta wiadomość na pewno zelektryzuje fanów czarnego sportu: żużel wraca do Świętochłowic‼

W obecności przedstawicieli Śpeedway Śląsk podpisałem dziś umowę na modernizację toru żużlowego z MPUK Świętochłowice reprezentownym przez Prezesa Jacka Kamińskiego.

Wkrótce:

➡położona zostanie nowa nawierzchnia toru wraz z korektą jego spadków,

➡powstanie obramowanie zewnętrzne nawierzchni toru,

➡dokonana zostanie niwelacja terenu,

➡starą bandę zastąpi nowa banda spełniająca wymogi PZMot.

➡w rejonie wjazdu i wejścia na tor teren zostanie utwardzony kostką betonową.

💰Wartość całego zadania opiewa na ok. 1,7 mln zł. Termin realizacji: 150 dni.

Lata starań oraz wysiłek kibiców włożony w głosowanie nad projektem do budżetu obywatelskiego przełożył się na realny powrót czarnego sportu na OSiR Skałka.