W dniu dzisiejszym światowy sport żużlowy obchodzi 99 urodziny! Dnia 15 grudnia 1923 Nowozelandczyk Johnnie Hoskins zorganizował pierwsze zawody motocyklowe, które uznawane są za pierwsze zawody żużlowe w historii. Rywalizacja miała miejsce nie w ojczyźnie Hoskinsa lecz w australijskim West Maitland, na liczącym 535 metrów torze, przeznaczonym na co dzień do wyścigów konnych.

Kilka lat później sport ten dotarł do Europy, rozprzestrzeniając się po bardzo wielu krajach na kontynencie. W roku 1930 dotarł także do Polski.

W roku 1936 rozegrano na słynnym stadionie Wembley pierwszy w historii finał Indywidualnych Mistrzostw Świata – złoty medal wywalczył Australijczyk Lionel van Praag.

Zawody żużlowe przed Drugą Wojną Światową a także po niej organizowano w wielu krajach, między innymi w Ameryce Południowej, Azji czy Afryce. Nie wszędzie „czarny sport” zagościł niestety na dłużej.

Aktualnie poza Europą żużel uprawiany jest w Australii, Nowej Zelandii, USA, Argentynie i Kanadzie. Oglądając zawody żużlowe pamiętajmy o Hoskinsie, to właśnie jego można uznać za „ojca” żużla, którym tak bardzo się fascynujemy.

Johnie Hoskins – z lewej