Dziś – 16 lipca 2021 odbędzie się premiera kinowa długo oczekiwanego filmu „Żużel” Doroty Kędzierzawskiej.

Mistrz motocyklowy Lowa (Tomasz Ziętek) jest obiektem westchnień kobiet i źródłem zazdrości rywali z toru (Mateusz Kościukiewicz). Pogodny, miły dla ludzi, „zwyczajny”, ma frajdę z życia i tego, co robi. Jednak szelmowski uśmiech chłopaka skrywa codzienne zmagania ze strachem, widmem kontuzji i wypadków na żużlowych stadionach. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na drodze Lowy staje śliczna Roma (Jagoda Porębska). Czy zakochany w prędkości i motorach zawodnik, dla którego sport jest nie tylko szaleńczą, młodzieńczą pasją, ale też ucieczką od szarej rzeczywistości, znajdzie w swoim sercu miejsce na prawdziwą miłość?  

Pierwsze zdjęcia do filmu rozpoczęły się jeszcze w 2016 roku. Ekipa filmowa pracowała m.in. na stadionach w Częstochowie, Rzeszowie i Tarnowie. Sceny do filmu kręcono również na ulicach Przemyśla i we wnętrzach przemyskich kamienic. Trudniejsze sceny nakręcono w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu, w obu halach zdjęciowych, zarówno z wykorzystaniem blueboxa, jak i greenboxa. We Wrocławiu twórcy realizowali zdjęcia specjalne m.in. z udziałem kaskaderów na wysypanym w studiu żużlu. Ostatni etap zdjęć specjalnych kręcono na torze stadionu żużlowego w Tarnowie.

„Żużel” to pierwszy film nakręcony w XXI w. którego tematyką jest jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Polscy zawodnicy od lat sięgają po najwyższe trofea światowego speedwaya i mają ogromną rzeszę wiernych kibiców.

Oficjalny zwiastun filmu „Żużel”

A tak o swoim filmie opowiada reżyser tego obrazu Dorota Kędzierzawska: Nie interesuję się zbytnio żużlem. Sport ten kojarzę jedynie z telewizji jeszcze z czasów, gdy transmisje były czarno-białe. Zafascynował mnie jednak bardzo. W moim filmie chciałam przedstawić ciekawą historię młodych chłopaków, którzy decydują się uprawiać ten bardzo niebezpieczny sport. We Wrocławiu kręciliśmy sceny z udziałem kaskaderów. Nie było możliwości nakręcenia tych scen na prawdziwym torze. Nie da się na stadionie zagrać tego tak, jak to ma wyglądać w filmie. Na dodatek nie chcieliśmy, żeby podczas kręcenia ktoś ucierpiał.

Opowiemy historię młodego żużlowca, który – jak to w żużlu i w życiu bywa – raz jest zwycięzcą, raz pokonanym. Zafascynowała nas postawa młodych chłopców, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie i rzeczywistości, w innym tempie. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – dodała reżyser filmu.

W rolach głównych zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Pawła Wilczaka, Żanetę Łabudzką, Mateusza Kościukiewicza, czy też debiutujące na dużym ekranie Jagodę Porębską oraz Karolinę Gołębiowską. W filmie nie zabraknie zawodników – sceny w Rzeszowie kręcono z udziałem min. Huberta Łęgowika, Michała Gruchalskiego, Oskara Polisa czy Patryka Wojdyło. Na Torze w Tarnowie występowali min. Jacek Rempała, Mirosław Cierniak, Kacper Konieczny.