Od kilkunastu lat istnieje w Polsce żużel amatorski. Są to rozgrywki dla pasjonatów żużla o różnym stopniu umiejętności, którzy nie posiadają i nie posiadali nigdy licencji żużlowej. Odbywają się także zawody dla byłych profesjonalnych żużlowców.

Żużlowcy-amatorzy rozgrywają zazwyczaj swe zawody, podzieleni w grupach – wedle poziomu sportowego a biegi rozgrywane są na dystansie dwóch okrążeń. Różnice poziomu sportowego pomiędzy zawodnikami są duże, lecz wszystkich ich łączy wielka żużlowa pasja!

Aktualnie mamy w Polsce aż stu kilkudziesięciu amatorów (wliczając w to byłych licencjonowanych żużlowców). W latach dwutysięcznych istniała nawet w Polsce amatorska liga żużlowa, rozgrywana w formie dwumeczów!

W czasie tym prawdziwym fenomenem były Świętochłowice, gdzie żużel profesjonalny już niestety nie istniał, był natomiast silny klub amatorski. Na mecze żużlowców-amatorów przychodziło w tamtym mieście sporo kibiców, gorąco dopingujących swoją drużynę. Widać iż w naszym kraju jest zapotrzebowanie na amatorski speedway. Pojawiają się rokrocznie kolejni chętni by startować . Przyszłość żużla amatorskiego w Polsce wydaje się rysować w jasnych barwach.