W sobotę 11 czerwca w Nagyhalasz i Zarnovicy odbyły dwa ostatnie turnieje półfinałowe do Grand Prix Challenge – imprezy, która wyłoni nam trzech zawodników, którzy w 2023 roku będą stałymi uczestnikami w rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata. Tego dnia poznaliśmy ośmiu zawodników, którzy 20 sierpnia wystąpią na torze w Glasgow. W czterech półfinałowych turniejach występowali zawodnicy doświadczeni, jak i zupełni nowicjusze.

Do SGP Challenge awansowało tylko dwóch Polaków.  Niespodziewanie zwycięzca GP w Teterow Patryk Dudek nie poradził sobie w Abensbergu i odpadł z dalszej rywalizacji. Los zawodnika For Nature Solutions Apatora Toruń podzielił min. były indywidualny mistrz świata Chris Holder.

W Glasgow wystąpi trzech reprezentantów Australii (Jack Holder, Max Fricke i Rohan Tungate). Po dwóch zawodników mają reprezentacje Danii (Anders Thomsen i Rasmus Jensen), Szwecji (Kim Nilsson i Oliver Berntzon), Polski (Szymon Woźniak i Dominik Kubera) oraz Wielkiej Brytanii (Dan Bewley i Robert Lambert. Po jednym żużlowcu mają reprezentacje Niemiec (Kai Huckenbeck), Słowacji (Martin Vaculik), Francji (David Bellego), Czech (Vaclav Milik) i Łotwy (Andrzej Lebiediew).

Debiutantami w Finale SGP Challege są Polacy Dominik Kubera oraz Szymon Woźniak. Po raz pierwszy w takiej rywalizacji wystąpi też Duńczyk Rasmus Jensen. Największe doświadczenie z grona 16 uczestników finału w Glasgow ma Vaclav Milik, który na tym etapie walki o awans do SGP rywalizował już sześć razy – raz jako rezerwowy.

W dotychczasowych 27 Finałach SGP Challenge tylko w sześciu z nich Polacy nie uzyskali awansu do Speedway Grand Prix. Było to w latach. 1998, 1999, 2001, 2005, 2007,2010, 2014, 2019.

Obsada Grand Prix Challenge 20 sierpnia Glasgow:
– Max Fricke (Australia)
– Jack Holder (Australia)
– Rohan Tungate (Australia)
– Anders Thomsen (Dania)
– Rasmus Jensen (Dania)
– Szymon Woźniak (Polska)
– Dominik Kubera (Polska)
– Kim Nilsson (Szwecja)
– Oliver Berntzon (Szwecja)
– Robert Lambert (Wielka Brytania)
– Daniel Bewley (Wielka Brytania)
– Vaclav Milik (Czechy)
– David Bellego (Francja)
– Andrzej Lebiediew (Łotwa)
– Kai Huckenbeck (Niemcy)
– Martin Vaculik (Słowacja)