We wtorek 4 października promotor cyklu rozgrywek o indywidualne mistrzostwo świata na żużlu – Discovery Sports Events opublikował nazwiska zawodników, którzy otrzymali stałe dzikie karty na przysłuży sezon. Poznaliśmy też zawodników oczekujących, którzy zastąpią zawodników na stałe walczących w GP – jeśli przytrafi im się jakiś przypadek losowy.

Organizatorzy zbytnio się nie wysilali i wysłali zaproszenia do zawodników, którzy w bieżącym sezonie zajęli miejsca od 7 do 14 – za wyjątkiem Maxa Fricke’a i Jacka Holdera. Oni wspólnie z Kimem Nilssonem wywalczyli awans w Grand Prix Challenge.

Porównując 15 rywalizujących w tym sezonie zawodników w stawce w roku 2023 zaszła tylko jedna zmiana. Do cyklu SGP nie załapał się 15 w tym roku Paweł Przedpełski. Nową twarzą w przyszłorocznej rywalizacji będzie Kim Nilsson. Pozostałych 14 rajdrów to nazwiska doskonal z tegorocznych zmagań o tytuł najlepszego żużlowca świata.

Ostatecznie w stawce rywalizującej o medale mistrzostw świata w 2023 roku zobaczymy: po trzech Polaków, Brytyjczyków, Australijczyków oraz Duńczyków, dwóch Szwedów i Słowaka.

Podobnie jak w poprzednich latach stawkę zawodników będzie uzupełniał żużlowiec z dziką kartą przyznaną przez organizatora danej rundy SGP.

Pierwszym rezerwowym jest Łotysz Andrzej Lebiediew, drugim Czech Jan Kvech a kolejnym Niemiec Kai Huckenbeck. Następni to Luke Becker, Dimitri Berge, Timi Salonen oraz Marko Lewiszyn.

Ostatecznie więcej niż trzech Polaków będziemy mogli ujrzeć podczas rund SGP rozgrywanych w naszym kraju, gdy dziką kartę otrzyma rodzimy żużlowiec.

Lista stałych uczestników cyklu Grand Prix 2023:
1. Bartosz Zmarzlik #95 (Polska)
2. Leon Madsen #30 (Dania)
3. Maciej Janowski #71 (Polska)
4. Fredrik Lindgren #66 (Szwecja)
5. Robert Lambert #505 (Wielka Brytania)
6. Daniel Bewley #99 (Wielka Brytania)
7. Patryk Dudek #692 (Polska)
8. Tai Woffinden #108 (Wielka Brytania)
9. Martin Vaculik #54 (Słowacja)
10. Mikkel Michelsen #155 (Dania)
11. Jason Doyle #69 (Australia)
12. Anders Thomsen #105 (Dania)
13. Kim Nilsson #233 (Szwecja)
14. Jack Holder #25 (Australia)
15. Max Fricke #46 (Australia)

Rezerwowi:
1. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
2. Jan Kvech (Czechy)
3. Kai Huckenbeck (Niemcy)
4. Luke Becker (USA)
5. Dimitri Berge (Francja)
6. Timi Salonen (Finlandia)
7. Marko Lewiszyn (Ukraina)