13.11.br FIM opublikowała wstępne terminarze przyszłorocznego cyklu Speedway Grand Prix oraz Speedway of Nations.

W kalendarzu imprez SGP zaplanowano 11 turniejów o tytuł indywidualnego mistrza świata, w co najmniej siedmiu różnych krajach, w tym w Rosji, która organizuje swoje pierwsze w historii zawody SGP.

FIM nie otrzymał jeszcze potwierdzenia organizacji turnieju ze szwedzkiego Hallstavik i słoweńskiego Krsko. Firma BSI liczy, że oba te miasta niebawem potwierdzą organizację jednej z rund SGP 2021 i dołączą do innych organizatorów rund zawodów o tytuł IMŚ na żużlu.

5 czerwca na Markecie w Pradze turniej SGP odbędzie się po raz 26 w historii i jest to rekord jeśli chodzi o liczbę zorganizowanych rund tego cyklu. Natomiast na stadionie Pricipality w Cardiff 17 lipca zawody SGP odbędą się po raz 20.

Turniej w Warszawie zaplanowany na 15.05.2021 nie będzie pierwszym w przyszłorocznej GP. Jednak wielu fachowców ma poważne wątpliwości, czy 15.05 to realny termin rozegrania zawodów żużlowych na Stadionie Narodowym w Warszawie. Obecnie jest tam szpital i raczej mało prawdopodobne jest, by stadion był gotowy do 15 maja, by wówczas przeprowadzić tam zawody żużlowe.

7 runda przyszłorocznego cyklu SGP zostanie rozegrana 31 lipca we Wrocławiu, a 11 – ostatnia runda, co jest tradycją ostatnich lat, odbędzie się 2 października w Toruniu.

Będzie to ostatni rok, gdy pieczę nad żużlowym Grand Prix sprawuje angielska firma BSI. Od 2022 roku prawa do organizacji SGP przejął Eurosport Events. Dopiero wtedy będziemy mogli liczyć na organizację tego cyklu na większych i zupełnie innych stadionach. Dla kibiców oglądających SGP przed telewizorem plusem będzie zapewne to, iż cykl będzie pokazywany w niekodowanej stacji.

Wstępny kalendarz GP 2021:
1. runda – 24 kwietnia – lokalizacja do ustalenia
2. runda – 15 maja – Warszawa (Polska)
3. runda – 22 maja – Teterow (Niemcy)
4. runda – 5 czerwca – Praga (Czechy)
5. runda – 19 czerwca – lokalizacja do ustalenia
6. runda – 17 lipca – Cardiff (Wielka Brytania)
7. runda – 31 lipca – Wrocław (Polska)
8. runda – 14 sierpnia (Malilla) Szwecja)
9. runda – 28 sierpnia – Togliatti (Rosja)
10. runda – 11 września – Vojens (Dania)
11. runda – 2 października – Toruń (Polska)

W przypadku Speedway of Nations organizatorzy, niestety, nie uczą się na własnych błędach. Przy układaniu przyszłorocznego kalendarza imprez powtórzono błąd z bieżącego roku i finał SoN zaplanowano w dniach 16-17 października w Manchasterze. Wówczas trudno o bezdeszczową pogodę na Wyspach Brytyjskich.

Monster Energy SoN rozpocznie się 16-17 września na Łotwie. Z półfinałów w Daugavpils do finału w  Anglii awansują po trzy najlepsze drużyny z każdego z nich.

Kalendarz Speedway of Nations:
17 września – pierwszy półfinał w Daugavpils
18 września – drugi półfinał w Daugavpils
16-17 października – Finał w Manchesterze

Paul Bellamy, dyrektor zarządzający ds. sportów motorowych w IMG, powiedział: „Mamy nadzieję, że po trudnym dla wszystkich roku 2020 dostarczymy niezapomnianych wrażeń związanych z mistrzostwami świata w sezonie 2021.

Biorąc pod uwagę fakt, że ograniczenia wciąż się zmieniają, kalendarze zawodów na 2021 r. mogą ulec zmianie. Ale pomimo nowych wyzwań, przed którymi stanęliśmy, wciąż byliśmy w stanie zorganizować fantastyczne zawody żużlowe w tym sezonie i cokolwiek przyniesie 2021 r., jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić naszym fanom na całym świecie jeszcze bardziej niesamowite wyścigi.

Z niecierpliwością czekamy na powrót z imprezami do krajów, które w tym roku nie były w stanie zorganizować zawodów rangi mistrzowskiej i jestem szczególnie zadowolony, widząc po raz pierwszy Togliatti, jako gospodarza jednej z rund SGP.

Chciałbym skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim, w tym naszym partnerom z FIM, którzy umożliwili rozegranie zawodów żużlowych w 2020 roku. I już z niecierpliwością czekamy na kolejne imprezy w sezonie 2021”.