22 maja w Pardubicach odbyło się SEC Challenge, z którego awans do tegorocznego cyklu uzyskało pięciu zawodników. W sobotnich zawodach najlepszy okazał się Patryk Dudek, który w biegu dodatkowym pokonał Daniela Bewleya ze Sparty. Trzeci był Sergiej Łogaczow, za nim Andrzej Liebiediew. Ostatnie miejsce w SEC, również po biegu dodatkowym zapewnił sobie Duńczyk Patrick Hansen.

Zawodnicy ci dołączyli do najlepszej piątki z roku ubiegłego: Roberta Lamberta, Leona Madsena, Mikkela Michelsena, Bartosza Smektały oraz Nickiego Pedersena (Nicky był szósty w 2021 r ale w związku z rezygnacją Grigorija Łaguty wskoczył w jego miejsce jako stały uczestnik).

Organizatorzy Speedway Euro Championship właśnie przyznali pięć stałych dzikich kart w tegorocznym cyklu. Otrzymali je zawodnicy, którzy już występowali w zawodach cyklu Indywidualnych Mistrzostw Europy: Vaclav Milik, Timo Lahti (szósty w SEC Challenge), David Bellego, Piotr Pawlicki oraz Kai Huckenbeck.

Obecnie jest już lista 15 stałych uczestników SEC. Gospodarz każdej rundy będzie przydzielał dziką kartę na konkretny turniej. W tegorocznych zmaganiach o tytuł najlepszego zawodnika Europy po trzech zawodników mają Duńczycy i Polacy.

Tegoroczne zmagania o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy rozpoczną się 12 czerwca w Bydgoszczy. Następnie zawodnicy walczyć będą o punkty w Güstrow (26 czerwca) oraz Gdańsku (3 lipca). Finałowa runda Speedway Euro Championship 2021 odbędzie się 10 lipca w Rybniku.

Lista startowa Speedway Euro Championship 2021:
1. Robert Lambert (Wielka Brytania)
2. Leon Madsen (Dania)
3. Mikkel Michelsen (Dania)
4. Bartosz Smektała (Polska)
5. Nicki Pedersen (Dania)
6. Patryk Dudek (Polska)
7. Daniel Bewley (Wielka Brytania)
8. Siergiej Łogaczow (Rosja)
9. Andrzej Lebiediew (Łotwa)
10. Patrick Hansen (Dania)
11. Timo Lahti (Finlandia)
12. Kai Huckenbeck (Niemcy)
13. Piotr Pawlicki (Polska)
14. David Bellego (Francja)
15. Vaclav Milik (Czechy)