Zaprezentowano składy drużyn uczestniczących w półfinałach Monster Energy FIM Speedway World Cup 2023. We wtorek i środę we Wrocławiu wystąpi w nich  aż czterech zawodników mających w sumie osiem tytułów mistrza świata Speedway GP.

Zawody drużynowe w klasycznej formule powracają po sześciu latach nieobecności w roku 100-lecia żużla. Impreza odbędzie się na legendarnym Stadionie Olimpijskim – miejscu pierwszego współczesnego finału FIM SWC w 2001 roku.

Dziewięć krajów będzie rywalizować o kultowe trofeum Ove Fundina, a gospodarze, reprezentacja Polski (jako ostatni drużynowy mistrz świata z 2017 roku) ma zapewniony udział w wielkim finale, który odbędzie się w sobotę 29 lipca.

Walka o udział w finale zapowiada się pasjonująco. Czterech indywidualnych mistrzów świata na żużlu pojawi się na torze. Trzykrotny mistrz Tai Woffinden wystąpi w barwach Wielkiej Brytanii, Jason Doyle i Chris Holder będą reprezentować Australię. W ekipie Danii, wystąpi – także trzykrotny mistrz SGP – Nicki Pedersen, który po raz pierwszy od 2015 roku wystąpi w turnieju drużynowym jednocześnie debiutując jako trener reprezentacji z kraju Hamleta.

Impreza rozpocznie się od pierwszego półfinału we wtorek 25 lipca, w którym brytyjscy mistrzowie świata FIM Speedway of Nations 2021 zmierzą się z trzykrotnymi złotymi medalistami FIM SWC, Szwecją, a także z Czechami i Niemcami.

W drugim półfinale (środa 26 lipca) mistrzowie świata FIM Speedway of Nations z 2022 r., Australia, zmierzą się z czterokrotnymi zwycięzcami FIM SWC, Danią a także z Finlandią i debiutującymi w imprezie tej rangi – Francuzami.

Każdy kraj uczestniczący w półfinałach wskazał skład na tę rywalizację – tj czterech zawodników podstawowego składu wraz z rezerwowym. Ten ostatni żużlowiec może wystapić w każdej chwili podczas turnieju zastępując każdego zawodnika z podstawowego składu. Może jechać tylko pięć razy oraz ewentualnie jako rezerwa taktyczna jeśli reprezentacja danego kraju traci minimum 6 punktów do lidera zawodów.

W druzynie brytyjskiej oprócz  Woffindena, wystąpi także doskonale znający wrocławski tor – Dan Bewley, który w sierpniu zeszłego roku zajął pierwsze miejsce w Speedway GP na Stadionie Olimpijskim.

Trzeci był wówczas Robert Lambert który także wystąpi w półfinale. Skłąd Brytyjczyków uzupełnia Adam Ellis. – były mistrz Wielkiej Brytanii do lat 21. Rezerwowym jest Tom Brennan.

W Półfinale ich przeciwnikami będą Szwedzi, z numerem 4 na świecie Fredrikiem Lindgrenem. Wspierać go będą były zwycięzca rundy Speedway GP Antonio Lindback, dwukrotny mistrz Szwecji Jacob Thorssell oraz były zawodnik Speedway GP, Oliver Berntzon. Rezerwowym będzie uczestnik Speedway GP 2023 – Kim Nilsson

Menedżer czeskiej drużyny, Zdenek Schneiderwind, trzyma asa w rękawie po tym, jak umieścił byłego finalistę Speedway GP Vaclava Milika na miejscu rezerwowego. Oznacza to, że Milik może wystąpić w dowolnym biegu w dowolnym momencie.

W podstawowym składzie Czech wystapią ubiegłoroczny zdobywca drugiego miejsca w SGP2, Jan Kvech, Petr Chlupac, Daniel Klima a także Eduard Krcmar.

Niemiecką drużynę prowadzi kapitan Kai Huckenbeck – zazwyczaj najlepszy zawodnik swojego kraju w ostatnich turniejach FIM SON. Były zwycięzca FIM New Zealand Speedway GP, Martin Smolinski, także znalazł się w składzie naszych zachodnich sąsiadów. Podstawowy skład uzupełnią gwiazda SGP2 Norick Blodorn oraz Kevin Wolbert. Były mistrz świata FIM na długim torze, Erik Riss, zajmuje miejsce rezerwowego.

Zeszłoroczni mistrzowie świata FIM SON, Australia, mają ponownie w składzie Jasona Doyle’a, który po ustąpieniu Roosa zrezygnował z reprezentacyjnej emerytury. Dołączają do niego uczestnicy Speedway GP, Jack Holder i Max Fricke, a także mistrz świata FIM Speedway Under-21 2020, Jaimon Lidsey. Były mistrz świata Speedway GP Chris Holder będzie bardzo silnym rezerwowym teamu  Marka Lemona.

Menadżer duńskiej drużyny Nicki Pedersen, wspomagany przez Henrika Mollera, wrócił do składu Danii na swój pierwszy turniej od 2015 roku. W reprezentacji narodowej swojego kraju Dziki Nicki nie występował kiedy menagerem był jego poprzednik na tym stanowisku – Hans Nielsen.

Oprócz Pedersena w reprezentacji Danii jest trio ze Speedway GP, Leon Madsen, Anders Thomsen i Mikkel Michelsen, który jest kapitanem tego zespołu. Rasmus Jensen jest zawodnikiem rezerwowym.

Nagrodą dla Finlandii za dotarcie do pierwszego w historii finału FIM SON w 2022 roku jest kwalifikacja do półfinału Monster Energy FIM SWC, a zeszłoroczni bohaterowie Timo Lahti i Timi Salonen występują w wyjściowym składzie swojego kraju.

Dołączają do nich Jesse Mustonen i Antti Vuolas. Natomiast Niklas Sayrio jest rezerwowym Finów.

Francuska drużyna bierze udział w swoim pierwszym w historii półfinale FIM SWC. Ekipę trójkolorowych poprowadzą David Bellego i Dimitri Berge. W skaldzie Francuzów jest były mistrz FIM World Long Track, Mathieu Tresarrieu oraz Steven Goret. Rezerwowym na ten turniej jest bratanek Tresarrieu, Mathias Tresarrieu.

Zwycięzca każdego półfinału dołącza do Polski w finale Monster Energy FIM SWC. Drużyny, które zajmą drugie i trzecie miejsce, wezmą udział w zawsze ekscytującym turnieju race off  w piątek 28 lipca. Zwycięzca tego czwórmeczu uzupełni skład finalistów.

Bilety na tydzień Monster Energy FIM SWC są nadal dostępne online. Weź udział w festiwalu wyścigów w jednym z najbardziej kultowych miast tego sportu. Bilety są już w sprzedaży TUTAJ: https://bilety.wts.pl/.

MONSTER ENERGY FIM SWC PÓŁFINAŁY:

PÓŁFINAŁ 1 – WTOREK, 25 LIPCA

NIEMCY – kask czerwony
1. Kai Huckenbeck ©
2. Kevin Wölbert
3. Norick Blödorn
4. Martin Smolinski
5. Erik Riss
Team Menadżerowie: Sascha Dörner / Mathias Bartz

SZWECJA – kask niebieski
1. Fredrik Lindgren ©
2. Jacob Thorssell
3. Antonio Lindbäck
4. Oliver Berntzon
5. Kim Nilsson
Team Manadżer: Morgan Andersson

WIELKA BRYTANIA – kask biały
1. Tai Woffinden ©
2. Dan Bewley
3. Robert Lambert
4. Adam Ellis
5. Tom Brennan
Team Manadżerowie: Oliver Allen / Simon Stead

CZECHY – kask żółty
1. Jan Kvěch
2. Hynek Stichauer
3. Petr Chlupáč
4. Daniel Klíma
5. Václav Milík ©
Team Manadżer: Zdeněk Schneiderwind

PÓŁFINAŁ 2 – ŚRODA, 26 LIPCA

FINLANDIA – kask czerwony
1. Timo Lahti ©
2. Jesse Mustonen
3. Antti Vuolas
4. Tero Aarnio
5. Niklas Säyriö
Team Manadżer: Aki-Pekka Mustonen

FRANCJA – kask niebieski
1. David Bellego ©
2. Dimitri Bergé
3. Steven Goret
4. Mathieu Trésarrieu
5. Mathias Trésarrieu
Team Manadżer: Laurent Sambarrey

DANIA – kask biały
1. Mikkel Michelsen ©
2. Nicki Pedersen
3. Anders Thomsen
4. Leon Madsen
5. Rasmus Jensen
Team Manadżerowie: Nicki Pedersen / Henrik Moller

AUSTRALIA – kask żółty
1. Max Fricke
2. Jack Holder
3. Jason Doyle ©
4. Jaimon Lidsey
5. Chris Holder
Team Manadżer: Mark Lemon

Źródło: fimspeedwaygp.com