Już w najbliższy weekend 16 i 17 października na torze w Manchesterze rozegrane zostaną finały rozgrywek Speedway of Nations. Jak mówi Armando Castagna z Komisji Torowej FIM nie są to drużynowe mistrzostwa świata, ani też mistrzostwa świata par.

Do tej pory wszystkie trzy edycje wygrali Rosjanie. Jednak w bieżącym roku Artem Łaguta i Emil Sajfutdinow na znak protestu zrezygnowali z udziału w SoN. Ich następcy nie byli już tak skuteczni i reprezentacji Rosji nie ma w tym sezonie w finale SoN.

Tak więc 17 października w Manchesterze po dwudniowych zmaganiach poznamy nowego tryumfatora zawodów Speedway of Nations.

Przed reprezentacją Polski otwiera się bardzo duża szansa na pierwsze zwycięstwo w tych zawodach.

W Daugavpils awans do wielkiego finału SoN wywalczyła ekipa: Bartosz Zmarzlik, Jakub Miśkowiak i Dominik Kubera. Wicemistrz świata seniorów oraz mistrz świata juniorów mieli pewne miejsce w składzie na wielki finał. Po zawodach na Łotwie dało się słyszeć głosy, że zawodnik Motoru nie najlepiej radzi sobie na angielskich torach i jego udział w finale SoN nie jest taki oczywisty.

Decyzja, który z zawodników ma wystąpić w Manchesterze nie była łatwa. Sami zawodnicy nie ułatwili zadania Rafałowi Dobruckiemu. W test meczu przeciwko Reszcie Świata w Rybniku zarówno Janowski jak i Kubera zgromadzili po 11 punktów i dwa bonusy.

Ostatecznie trener Dobrucki dokonał jednej zmiany w składzie reprezentacji Polski. W miejsce Dominika Kubery 16 i 17 października w Manchesterze Polskę będzie reprezentował Maciej Janowski.

Skład reprezentacji Polski na finał Speedway of Nations przedstawia się następująco:

1. Bartosz Zmarzlik (kapitan)
2. Maciej Janowski
3. Jakub Miśkowiak – u21