Mistrzostwa Australii na żużlu sezonu 2021 odbędą się 3 i 4 grudnia.

Na oficjalnym koncie Australijskiej Federacji Motocyklowej na Facebooku potwierdzono nowe terminy, chociaż miejsce na przełożone mistrzostwa nie zostało jeszcze ustalone.

Tegoroczny mistrz Australii miał zostać wyłoniony w styczniu w pięciorundowej serii. Jednak mistrzostwa przełożono na okres po sezonie europejskim. Zmiana została wprowadzona z powodu ograniczeń podróży między stanami w niektórych częściach Australii, w celu ochrony przed rozprzestrzenianiem się Covid-19, a także z powodu faktu, że wielu czołowych żużlowców zdecydowało się nie wracać do domu, do Australii, na lato z powodu obecnie dużych kosztów przelotów a także z powodu 14-dniowa kwarantanny hotelowej.

Krążą pogłoski, że australijskie mistrzostwa w 2021 roku zostaną rozegrane w sobotę 4 grudnia jako jednodniowy fina. Fakt ten miałby miejsce po raz pierwszy od tryumfu Leigh Adamsa w Gosford w 2003 r. Jeśli organizatorzy zdecydują się na dwudniowy finał to w piątek 3 grudnia odbędą się eliminacje

Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędą się mistrzostwa Australii, ale jednorazowy weekendowy format może być dla jednego z bardziej odległych miejsc w Australii doskonałą okazją do zorganizowania tych mistrzostw. Zawodnicy nie musieliby uczestniczyć w następnych rundach rozgrywanych zaledwie kilka dni później w innym miejscu. Stąd odległość nie stanowi problemu.

North Brisbane Speedway, na którym była gwiazda SGP Darcy Ward promuje wyścigi, miał przeprowadzić ostatnią rundę przełożonej serii IMA w bieżącym roku i może być najpoważniejszym kandydatem do zorganizowania tegorocznych mistrzostw – po raz pierwszy od 2012 r.

Gillman, Mildura, Kurri Kurri i Albury, gdzie regularnie odbywają się mistrzostw Australii, również będą rywalizować o organizację Finału Mistrzostw Australii. Potencjalnie mistrzostwa mogą być zorganizowane na niedawno otwartym nowym torze na przedmieściach Sydney.

Mówi się, że przyszłoroczne mistrzostwa Australii odbędą się w tradycyjnym miejscu w styczniu 2022 roku.

Do tej pory nie zostały jeszcze podane żadne daty dla przełożonych mistrzostw FIM Oceanii 2021 r. ani dla finału Indywidualnych Mistrzostw Australii do lat 21.