Znany jest już kalendarz Indywidualnych Mistrzostw Europy w wyścigach motocyklowych na trawie oraz w sidecar speedwayu na rok 2023. Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych rywalizacji to tradycyjnie zaplanowano 2 półfinały oraz finał. W sidecar speedwayu (także tak samo jak rokrocznie) odbędzie się 1 półfinał oraz zawody finałowe.

W półfinałach ME motocykli solo wystąpi zapewne po 18 zawodników tak jak co roku. Jeśli chodzi o sidecary to najprawdopodobniej tradycyjnie w półfinale wystąpi 12 załóg a awans do finału uzyska 6 z nich, gdzie będzie na nie już czekać 6 załóg rozstawionych. Na pewno szkoda, iż w całych ME sidecarów startuje (nie licząc załóg rezerwowych) łącznie zaledwie 18 duetów – prawdopodobnie można by było rozegrać na przykład 2 półfinały jak już niegdyś (choć dawno temu) bywało, bez sytuacji gdy niektóre załogi prezentowałyby niski poziom sportowy.

Wiadomo jednak, iż we współczesnych czasach trudno jest znaleźć organizatorów innych zawodów jak finały – co zaobserwować możemy także choćby w klasycznym żużlu. Wracając do samej rywalizacji – finał IME w wyścigach motocyklowych na trawie odbędzie się 22 lipca w niemieckim Werlte natomiast finał sidecarów – 12 sierpnia w Bad Hersfeld także w Niemczech.

Tytułu IME na trawie bronić będzie Romano Hummel (Holandia) natomiast w sidecar speedwayu duet – Markus Venus oraz Markus Eibl z Niemiec. Nie wiadomo na chwilę obecną czy w półfinale IME wystąpi któryś z Polaków, natomiast niestety nie ma co raczej liczyć na start naszych reprezentantów w ME w sidecar speedwayu.

Oby z czasem ten stan rzeczy uległ zmianie. Indywidualne Mistrzostwa Europy w wyścigach motocyklowych na trawie rozgrywane są od roku 1978 natomiast w sidecar speedwayu od sezonu 1980. Obie rywalizacje mają więc już dość długą tradycję.

Terminarz ME 2023 na trawie: (za:baansportfansite.nl)

Motocykle solo:
4.06 – Bielefeld (Niemcy) – półfinał
1.07 – Tayac (Francja) – półfinał
22.07 – Werlte (Niemcy) – finał

Sidecary:
10.06 – Loppersum (Holandia) – półfinał
12.08 – Bad Hersfeld (Niemcy) – finał