Znamy szczegóły nowego formatu FIM Speedway of Nations. Najlepsza drużyna ma zostać wyłoniona w jednodniowym finale.

• Mistrzostwa świata FIM Speedway of Nations będą rozgrywane przez dni wyścigowe w duńskim mieście Esbjerg w dniach 27-30 lipca 2022 r.

• Finał SON rozegra się w nowym, jednodniowym formacie.

• Poszczególne reprezentacje mogą desygnować TRZECH seniorów od 2022 roku.

• Drużynowe Mistrzostwa Świata FIM Speedway U-21 stają się teraz SON 2 – a najlepsi młodzi sportowcy będą rywalizować o tytuł najlepszej drużyny globu w Esbjergu w piątek 29 lipca.

• Najwyżej sklasyfikowane drużyny w SON 2022 dołączą do gospodarzy Polski w reaktywowanym FIM Speedway World Cup, który odbędzie się w Toruniu w 2023 roku.

Po raz pierwszy w historii zawodów, turniej SON odbędzie się przez cztery dni w jednym miejscu. W nowym seonie duńskie nadmorskie miasto Esbjerg organizuje czterodniowy finał SoN na Granly Speedway Arena w dniach 27-30 lipca 2022 r.

Piętnaście krajów będzie walczyło o tytuł najlepszej drużyny w Speedway Of Nations. Ostatnią edycję tej imprezy wygrali Brytyjczycy. 17 października 2021 w Manchesterze zdobyli swój pierwszy tytuł mistrzowski po 32 latach.

Menedżerowie drużyn narodowych muszą wybrać trzech zawodników do swej reprezentacji na każdy turniej SON. Ale od 2022 r nie jest już wymagane, aby rezerwowy zawodnik brał udział w zawodach.

Najlepsi zawodnicy do lat 21 będą rywalizować w piątek, 29 lipca 2022 r, w pierwszym w historii turnieju SON 2, w którym to gospodarze Duńczycy i sześć krajów nominowanych przez FIM będą walczyć o tytuł mistrza świata juniorów znanym dotychczas jako Drużynowe Mistrzostwa Świata FIM U-21.

Siedem krajów weźmie udział w pierwszym półfinale SON w środę 27 lipca, a kolejnych siedem zmierzy się w drugim półfinale w czwartek, 28 lipca.

Czwartego dnia zawodów, po rozegraniu 21 biegów,  drużyny zajmujące drugie i trzecie miejsce spotykają się w kwalifikacjach do Wielkiego Finału, aby dołączyć do drużyny z największą ilością punktów po części zasadniczej i walczyć o zwycięstwo w Wielkim Finale. Reprezentacja, która w finale zdobędzie najwięcej punktów, zostanie mistrzemi świata w 2022 roku.

System punktacji SON pozostaje niezmieniony, a zawodnicy otrzymują cztery punkty za wygranie biegu, trzy za drugie miejsce, dwa za trzecie i zero punktów za ostatnie miejsce, dyskwalifikację lub nie ukończenie wyścigu.

Dodatkową motywacją do zaciętej rywalizacji jest fakt, iż zespoły najwyżej sklasyfikowane w przyszłorocznych zawodach SON otrzymają prawo do ścigania się we wznowionym FIM Speedway World Cup, który odbędzie się na kultowym polskim obiekcie w Toruniu w lipcu 2023 roku.

Polska jest pewna miejsca w finale SWC 2023 jako gospodarz, a ośmiu półfinalistów zostanie nominowanych przez FIM według rankingu SON 2022.