Po sześciu latach przerwy, powraca Drużynowy Puchar Świata. W dniach 25-29 lipca finał DPŚ odbędzie się na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Międzynarodowa Federacja Motocyklowa poinformowała o zmianach przepisów w Drużynowym Pucharze Świata.

Z regulaminu DPŚ zniknął przepis o „Jokerze”. Od 2001 roku drużyna, która traciła do lidera co najmniej 10 punktów, mogła w jednym biegu zastąpić desygnowanego do startu zawodnika innym – punkty rezerwowego liczyły się wtedy podwójnie. Wspomniane rozwiązanie było uważane przez wielu ekspertów za niesprawiedliwe, ponieważ premiowało zespoły z wyraźnym liderem.

Ale najważniejszą modyfikacją przepisów jest zniesienie obowiązku posiadania zawodnika do 21. roku życia na rezerwie. Teraz trenerzy będą mieć pełną dowolność, choć jeśli któryś zechce nominować juniora, to ma do tego takie prawo. Zmianom uległy także przepisy dotyczące rezerw taktycznych, które będzie można wprowadzać mając sześć lub więcej punktów straty. Taki manewr będzie możliwy tylko w biegach od pierwszego do szesnastego. Wyścigi od numeru siedemnastego do dwudziestego będą gonitwami nominowanymi. W 17. biegu pojadą najsłabsi tego dnia zawodnicy, a w 20. – najlepsi.

Pełny terminarz Drużynowego Pucharu Świata 2023:

  • 25 lipca – 1. półfinał
  • 26 lipca – 2. półfinał
  • 28 lipca – baraż
  • 29 lipca – finał

Uczestnicy: Polska, Dania, Australia, Finlandia, Niemcy, Szwecja, Czechy, Wielka Brytania, Francja