Dość późno, bo tuż przed otwarciem okienka transferowego, wieczorem 31 października, na stronie PZM zamieszczono regulaminy rozgrywek na sezon 2024.

Jeśli chodzi o rozgrywki PGE Ekstraligi do niektórych zmian doszło po uwzględnieniu wcześniejszych postulatów przedstawicieli klubów najwyższej klasy rozgrywek w Polsce.

Ważną nowością jest fakt, iż w składzie każdej ekstra ligowej drużyny pod numerami 8/16 może znaleźć się zawodnik, który nie ukończył 24 roku życia (biorąc pod uwagę rok urodzenia). Dotychczas mógł być to zawodnik do 23 roku życia. Rezerwowy żużlowiec może być – tak jak dotychczas – Polakiem lub obcokrajowcem.

Biorąc pod uwagę tegoroczne problemy z kontuzjami Betard Sparty Wrocław zmieniono przepisy dotyczące zastępstwa zawodnika. W sezonie 2023 kluby mogły korzystać z przepisu o zastępstwie zawodnika tylko w przypadku tego, który miał najwyższą średnią wg zestawienia, które obowiązywało w danym czasie. W 2024 roku we wszystkich polskich ligach żużlowych w rundzie zasadniczej przepisy z poprzedniego sezonu zmieniono w ten sposób, iż popularną „zz-tkę” można stosować za dwóch zawodników, którzy posiadają dwie najwyższe średnie biegowe, wg listy ogłoszonej w danym okresie rozgrywek. W rundzie finałowej, czyli w fazie play-off natomiast przepis ten będzie dotyczył najlepszych trzech zawodników według średnich z listy obowiązującej za dany okres.

Częściowej zmianie uległy przepisy dotyczące losowania pól startowych. Na każdym szczeblu rozgrywek ligowych, jak dotąd mecze rozgrywane są wg systemu 15-biegowego. Po próbie toru, sędzia zawodów losuje jeden z poniższych zestawów torów, wg którego rozegrane zostaną zawody w biegach I-XIII. Po zakończeniu XIII biegu drużyna, która przegrywa lub w przypadku remisu drużyna gości wybiera zestaw torów, który obowiązywać będzie w biegach XIV-XV. Techniczne i organizacyjne aspekty losowania i wyboru zestawu torów są określone w Regulaminie Organizacyjnym DMP.

W Art. 736 pkt. 5 zaznaczono wyraźnie, iż: w każdym meczu przeprowadzany jest elektroniczny pomiar czasu.

Na pewno sporym zaskoczeniem „last minute” dla klubów 2 ligi żużlowej jest zmiana dotycząca zawodników młodzieżowych. Dotąd pod numerami 6-7 oraz 14-15 mógł startować jeden zawodnik zagraniczny. Od nowego sezonu w każdej klasie rozgrywek muszą to być Polacy. Oczywiście kluby zagraniczne startujące w drugiej lidze wystawią pod tymi numerami młodzieżowców ze swojego kraju.

Poniżej pełnie brzmienie tego przepisu:

W rozgrywkach DM II Ligi z numerami startowymi 6 i 7 oraz 14 i 15 mogą być zgłoszeni wyłącznie krajowi zawodnicy młodzieżowi, nie posiadający licencji międzynarodowych wydanych przez inną FMN niż PZM.  W odniesieniu do klubów zagranicznych biorących udział w rozgrywkach DM II Ligi, wyrażenie „zawodnik krajowy” występujące w ust. 1 i 2 należy rozumieć jako: zawodnik posiadający obywatelstwo kraju, którego federację reprezentuje klub zagraniczny (i licencję międzynarodową tej federacji); przez udokumentowanie obywatelstwa zawodnika należy rozumieć publikację komunikatu GKSŻ z potwierdzeniami zawodników.

Zdjęcie: Bogielczyk Foto