W bieżącym sezonie cztery dni na koniec lipca ze światowym, drużynowym żużlem zaplanowano w duńskim Esbjergu.
Dyrektor generalny EMS Event AsP Lars Guldager Dyhr ustąpił ze stanowiska z powodu złego stanu zdrowia, a zarząd tej firmy nie był już w stanie zorganizować żużlowej imprezy. Stąd w bardzo krótkim czasie trzeba było poszukać nowego organizatora tegorocznej czterodniówki SON.
Czasu pozostało bardzo mało. Ostatecznie drużynowe mistrzostwa pozostają w Danii.
Ostatecznie jednak zmagania w 2022 r. w Speedway of Nations i Speedway of Nations 2, w ostatniej chwili zostały przeniesione z Esbjergu do Vojens. Speedway of Nations udało się przenieść do Vojens Speedway Center, jednej z najbardziej znanych i charakterystycznych lokalizacji światowego żużla.
Jak przekazano, oba ośrodki dzieli ledwie 71 kilometrów, co nie powinno sprawić kłopotów ani uczestnikom, ani kibicom.
Od 27 do 30 lipca 2022 r., ostatecznie w Vojens, a nie w Esbjergu, w Danii pierwszy raz w historii kibice będą mieli aż cztery dni emocji. W środę i czwartek odbędą się półfinały Speedway of Nations. W piątek odbędzie się finał SON2 – zmagania reprezentacji U21, nazywane wcześniej drużynowymi mistrzostwami świata juniorów. Wreszcie w sobotę poznamy nowego zwycięzcę SON 2022.
Zawody SoN w 2018 roku zastąpiły Drużynowy Puchar Świata. Dotychczas ekipy składały się z trzech zawodników, w tym jednego juniora, który musiał wystartować w co najmniej jednym wyścigu każdego dnia finału. Trzy pierwsze edycje wygrali Rosjanie, a przed rokiem najlepsi okazali się Brytyjczycy. Biało-Czerwoni mają w dorobku trzy srebrne i jeden brązowy medal.
Zdobytego przed rokiem w Manchesterze tytułu więc będą bronić żużlowcy Wielkiej Brytanii, którzy sięgnęli wówczas po pierwsze od 32 lat drużynowe złoto w seniorach.
W tym roku w dalszym ciągu menedżerowie wybiorą do składów po trzech zawodników. Tym razem wszyscy będą mogli być seniorami, a rezerwowy wcale nie będzie musiał wyjeżdżać na tor.
Skrócenie rywalizacji w SON do jednego dnia to bardzo dobra decyzja. Dalej po rozegraniu 21 wyścigów najlepsza ekipa awansuje prosto do wielkiego finału, a drugi i trzeci team zmierzy się w barażu. 23 wyścig wyłoni nowych złotych medalistów.
Utrzymana zostanie dotychczasowa punktacja, przez wielu mocno krytykowana – 4, 3, 2 i 0 pkt. Ma ona nagradzać jazdę zespołową. Ostatnio w Manchesterze decydujący wyścig wygrał Bartosz Zmarzlik, ale za nim przyjechali Brytyjczycy – Robert Lambert oraz Dan Bewley. Brytyjczycy zwyciężyli 5:4. Wcześniej Maciej Janowski zaliczył upadek i szanse Polaków na złoto zostały pogrzebane.
W środę, 27 lipca rywalami Polaków w półfinale będą reprezentacje Niemiec, USA, Łotwy, Finlandii, Australii oraz Ukrainy. W czwartek, 28 lipca zmierzą się ekipy Czech, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji, Włoch, Słowacji oraz Słowenii.
Do finału SON, który odbędzie się w sobotę, 30 lipca awansują po trzy najlepsze zespoły z obu półfinałów. W rozgrywce medalowej pojawią się też gospodarze – Duńczycy.
W piątek, 29 lipca w finale SON2, z Polakami powalczą drużyny do 21 lat Australii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Danii, Czech i Szwecji.
Transmisje ze Speedway of Nations w Eurosporcie Extra w Playerze.

Nowe komentarze