Trzykrotny mistrz świata na żużlu, Bartosz Zmarzlik, w końcu zwycięstwem zakończył start w Teterow, po tym jak wygrał w sobotę 10 czerwca Wölk FIM Speedway GP Niemiec.

Zmarzlik wygrał w finale, wyprzedzając australijski duet Jasona Doyla, który był drugi i Jacka Holdera, który rywalizację w Niemczech zakończył na najniższym stopniu podium. Czwarty był Szwed Kim Nilsson, który  świętował swój pierwszy w historii finał, półfinał i zwycięstwo w biegu na żużlu podczas zawodów SGP.

Po trzech drugich miejscach na Bergring Arena w latach 2016, 2019 i 2022, a także trzecim w 2018 roku, Zmarzlik był zachwycony wygraną w największej imprezie żużlowej w Niemczech. Było to jego drugie zwycięstwo w cyklu Speedway GP 2023, po zwycięstwie w rundzie otwarcia w Chorwacji.

Zwycięstwo Zmarzlika daje mu 70 punktów w klasyfikacji. Polak zwiększa przewagę na szczycie tabeli Speedway GP do 12, nad drugim – kolegą z zespołu z Lublina – Holderem, który zgromadził dotychczas  58 punktów, po tym jak po raz trzeci z rzędu uczestniczył w biegu finałowym SGP. Doyle zajmuje teraz trzecie miejsce i ma 54 punkty, a reprezentant Szwecji Fredrik Lindgren jest czwarty z 52 oczkami na koncie.

Mistrz Polski był zachwycony powiększeniem swojej przewagi w cyklu SGP, dzięki swojej 20. wygranej zawodów Grand Prix na żużlu w swojej karierze. Przyznał, że zajęcie trzeciego miejsca w kwalifikacjach zrobiło wielką różnicę.

Zmarzlik po zawodach powiedział:

Bardzo się z tego cieszę, bo wielokrotnie byłem w finale w Teterowie, ale nigdy nie wygrałem. Dziś to zrobiłem i jestem z tego powodu bardzo dumny.
Każde zawody są inne, ale trening kwalifikacyjny poszedł dobrze, więc mogłem wybrać numer, który ma więcej torów wewnętrznych.
Rozpocząłem turniej od twardych pól i zdobyłem po dwa punkty w każdym z tych wyścigów. Nie dokonałem zbyt wielu zmian i po przejściu do lepszych pól startowych wygrałem wszystkie biegi. Bardzo się z tego cieszę.
Dobre pola startowe trochę mi pomogły w całych zawodach, ale wykonałem też dobrą robotę w pierwszych dwóch wyścigach ze złych pól startowych. Kiedy wszystko działa dobrze, nie ma znaczenia, pole startowe z którego zaczniesz.

Zapytany o sekret swoich wielu dobrych, ostatnich występów na Bergring Arena, Zmarzlik odpowiedział:

Nie wiem. Chcę po prostu wykonywać bardzo dobrą robotę w każdej rundzie. Teterow był dla mnie szczęśliwym torem. Bardzo się z tego cieszę.

Chociaż są rywalami na poziomie Speedway GP, Zmarzlik i Holder są ewidentnie świetnymi kolegami z drużyny ligowej. Obecnie wspólnie startują w Platinum Motorze Lublin.

Zmarzlik tak powiedział o swoim koledze i jednocześnie rywalu:

Jack również ma dobry sezon. Bardzo się z tego cieszę, bo razem ścigamy się dla Lublina. Ale jeśli chodzi o GP, musimy wykonać dobrą robotę dla siebie.

Kolejnym wydarzeniem w tegorocznym cyklu SGP będzie FIM Speedway GP Polski – Gorzów. Impreza odbędzie się w sobotę 24 czerwca. Wcześniej, w piątek 23 czerwca odbędzie się FIM SGP2 Polski – Gorzów dla najlepszych zawodników do lat 21. Będzie to druga runda rywalizacji o tytuł mistrza świata wśród młodzieżowców.

O powrocie do Gorzowa na kolejną rundę SGP Zmarzlik powiedział:

To był mój tor przez tyle lat. Cieszę się, że trafiłam do GP w Gorzowie i też chcę tam dobrze wypaść. Każde spotkanie jest dla mnie takie samo i będę w pełni skupiony na jeździe. To jest dla mnie najważniejsze.

Źródło: fimspeedway.com