O godz. 5 nad ranem 01.09.br po ciężkiej chorobie, w opolskim szpitalu zmarł Jerzy Szczakiel. Całe środowisko żużlowe jest pogrążone w żałobie.
Pierwszy Indywidualny Mistrz Świata na żużlu z Polski z 1973 roku miał 71 lat.
W Radiu Opole, wiceprezes Towarzystwa Sportowego Kolejarz Opole Lucjusz Bilik powiedział: Kiedy dotarła do mnie dziś rano smutna wieść, że Jerzego już z nami nie ma, to taki wielki smutek. Była to ikona sportu, nie tylko naszego opolskiego, ale i polskiego, bo póki co, to żaden z Polaków podwójnym mistrzem świata nie był. Życzę tego z całego serca tym naszym gwiazdom, ale póki co, to jemu te splendory największe pisać i dawać. Wszedł w ten ostatni swój wiraż pełnym gazem i dotarł do tej mety. I pozostawił taką ciszę i pustkę.
Jerzy Szczakiel urodził się w Grudzicach w 1949 roku. Karierę żużlową rozpoczął w 1967 w Kolejarzu Opole, z którym był związany przez całą karierę żużlową. Bardzo szybko zaczął odnosić sukcesy w tej dyscyplinie sportu: w 1969 wygrał Turniej o Srebrny Kask, tego roku zadebiutował też w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski w Rybniku, które zakończył na 5. miejscu.
Największy sukces odniósł w 1973 r na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Wówczas w finale IMŚ (po raz drugi w historii rozgrywanym w Polsce), na wypełnionym po brzegi stadionie pokonał w dodatkowym biegu Ivana Maugera i jako pierwszy Polak w historii Jerzy Szczakei został Indywidualnym Mistrzem Świata. Dokonał tego w wieku 24 lat. (Bartosz Zmarzlik zostając IMŚ w 2019 roku również miał 24 lata).
Indywidualnym Mistrzem Polski nie był nigdy. Najbliżej tego sukcesu był Jerzy Szczakiel w 1971 roku, zajmując w Rybniku drugie miejsce. Zwyciężył wówczas Jerzy Gryt.
Oprócz tytułu najlepszego żużlowca globu Jerzy Szczakiel zdobył też m.in. złoty medal w Mistrzostwach Świata Par w Rybniku (w 1971 roku z Andrzejem Wyglendą) oraz brązowy w Drużynowych Mistrzostwach Świata w Chorzowie (w 1974 roku z Janem Muchą, Zenonem Plechem, Andrzejem Jurczyńskim i Andrzejem Tkoczem). Wszystkie swoje medale z żużlowych mistrzostw świata Jerzy Szczakiel wywalczył na Śląsku – w Chorzowie i Rybniku. W IMŚ na żużlu wyczyn Jerzego Szczakiela po 37 latach powtórzył Tomasz Gollob zwyciężając w 2010 r cykl SGP.
Pamiętając o tych osiągnięciach, jedno z rond przy obwodnicy północnej Opola nosi nazwę Jego Imienia.
Jerzy Szczakiel jest w Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Na zakończenie sezonu podczas gali PGE Ekstraligi przyznaje się „Szczakiele” – na cześć pierwszego indywidualnego mistrza świata z Polski. Ma też swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiego Sportu we Władysławowie. Na stałe zapisał się w historii polskiego sportu.