Jerzy Szczakiel był pierwszym Indywidualnym Mistrzem Świata na żużlu. Jednodniowy finał wygrał na Stadionie Śląskim w Chorzowie w 1973 pokonując w biegu dodatkowym multimedalistę mistrzostw świata Ivana Maugera. Przez lata żaden z Polaków nie dorównał wyczynowi Szczakiela.

We wtorek 09.02.2021 Polski Związek Motorowy i GKSŻ poinformowały, iż od roku 2021 finał rozgrywek o Złoty Kask będzie Memoriałem zmarłego w ubiegłym roku Jerzego Szczakiela. Jest to szczególne wyróżnienie tego zawodnika. Mimo, iz był indywidualnym mistrzem świata w Polsce nie wygrał najważniejszych indywidualnych imprez żużlowych. Zarówno w Złotym Kasku jak i Indywidualnych Mistrzostwach Polski był po jednym razie na trzecim miejscu.

Już od dłuższego czasu zastanawialiśmy się nad tym, jak w odpowiedni sposób upamiętnić naszego  mistrza. Bardzo nam na tym zależało. W pewnym momencie pojawiła się opcja, żeby wyrazem takiego hołdu był Złoty Kask. Zaproponowaliśmy to rodzinie Jerzego Szczakiela i szybko dostaliśmy pozytywną odpowiedź – powiedział Piotr Szymański dla polskizuzel.pl.

Dla przewodniczącego GKSŻ Jerzy Szczakiel to od dawna postać szczególna. – Był wzorem sportowca i dlatego zależało mi, żeby odpowiednio uczcić jego dokonania. To był niesłychanie skromny człowiek, ale potrafił także docenić gesty innych ludzi. Kiedy widziałem się z nim na jego benefisie, to bardzo się cieszył. Jestem przekonany, że teraz także by się uśmiechnął – zakończył szef żużla.

Więcej odnośnie zmian w Złotym Kasku: TUTAJ.