W Czechach od kilku lat dość mocno stawia się na szkolenie juniorów. Organizuje się w tym kraju sporo zawodów przeznaczonych dla zawodników do lat 21. Na arenie międzynarodowej w ostatnim czasie najgłośniej jest o Janie Kvěchu. Ten czeski supertalent startował w roku ubiegłym w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów, zajmując w nich ostatecznie wysokie 6 miejsce. Dokonał tego w wieku zaledwie 18 lat co jest wynikiem naprawdę znakomitym.

Jan Kvech

Należy jednakże zaznaczyć, iż Czesi posiadają aktualnie kilku bardzo dobrych żużlowców w bardzo młodym wieku. W rozegranym w dniu 16.08 w słowackiej Żarnovicy, finale Indywidualnego Pucharu Europy Juniorów, przeznaczonym dla zawodników do lat 19 – aż trzech Czechów znalazło się w pierwszej piątce zawodów! Wspomniany już Jan Kvěch zwyciężył, trzeci był Daniel Klima a miejsce piąte zajął Petr Chlupač. Kvěch triumfował zresztą w tychże zawodach także w roku ubiegłym!

Należy zaznaczyć, iż występ ten nie był jednorazowym wyczynem tej trójki. Jan Kvěch jak już wspomniałem był już znany wcześniej choćby z występów w IMŚJ czy zeszłorocznej wygranej w IPEJ, pozostała dwójka zawodników również wielokrotnie prezentowała się bardzo solidnie jak na swój młodziutki wiek!

Swój wysoki poziom udowodniła choćby…dzień wcześniej gdy w półfinale Drużynowych Mistrzostw Świata na własnym torze w Pardubicach uległa nieznacznie Łotyszom, zajmując drugie miejsce z olbrzymią przewagą nad trzecimi Słowakami (w zawodach startowały tylko 3 drużyny). Pomimo braku wygranej cała wspomniana trójka zawodników zaprezentowała się bardzo dobrze a o nieznacznej przegranej zaważyły mniejsza zdobycz punktowa pozostałych dwóch kolegów z drużyny oraz starszy wiek przeciwników z Łotwy. Były to jak wiadomo zawody do lat 21 a wspomniana trójka ma dopiero po 19 lat (Kvĕch) i 18 (Chlupáč i Klima).

Dzięki tym młodym zawodnikom żużel w Czechach ma szansę święcić w przyszłości triumfy, choćby takie jak w latach dziewięćdziesiątych gdy startowali Antonin Kasper, Marian Jirout czy bracia Drymlowie.

Ales Dryml