W 1984 r. odbyły się dwa półfinały kontynentalne Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu

10 czerwca w Norden w ówczesnym RFN rywalizowało czterech Polaków. Nasi żużlowcy zaliczyli fatalny występ na torze w Niemczech Zachodnich. Żaden z naszych reprezentantów nie zakwalifikował się do Finału Kontynentalnego. Andrzej Huszcza najlepszy z naszych zawodników zajął dziewiąte miejsce i został pierwszym rezerwowym. Jednak w wyniku kontuzji reprezentanta RFN Josefa Aignera zawodnik Falubazu ostatecznie wystartował w Finale Kontynentalnym w Równem (ZSRR) otrzymując tym samym szansę awansu do finału światowego.

Awans z półfinału wywalczył natomiast Holender Henry Kroeze, który zajął ósmą pozycję. W zawodach zwyciężył indywidualny mistrz świata z 1983 właśnie z Norden – Egon Muller. Oprócz niego w czołowej ósemce znaleźli się jeszcze jego rodacy Karl Maier, Peter Wurtele, Georg Hack i wspomniany już Josef Aigner. Drugie i czwarte miejsce zajęli zawodnicy Czechosłowaccy Jiri Stancl oraz Vaclav Verner.

Roman Jankowski był 11, Leonard Raba 12, a Jan Krzystyniak 14. Na 10 pozycji zawody w Norden ukończył Włoch Armando Dal Chiele.

Dużo lepiej Polacy zaprezentowali się w drugim Półfinale Kontynentalnym Indywidualnych Mistrzostw Świata, który został rozegrany również 10 czerwca 1984 r na torze w Czechosłwoackiej (wówczas) Zarnovicy.

Zwyciężył Zenon Kasprzak a szóstą pozycję zajął Edward Jancarz. Na ósmym miejscu sklasyfikowany został Zenon Plech. Rezerwowym w finale Kontynentalnym został Bolesław Proch, który zajął dziewiąte miejsce po przegranym barażu z Plechem. Z Polaków startujących w Zarnovicy najgorzej wypadł Wojciech Żabiałowicz, który z 5 oczkami na koncie zajął 12 pozycję. Na drugim i trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy gospodarzy Petr Ondrasik i Lubomir Jedek.

Wyniki zawodów w Zarnovicy 10 czerwca 1984 r.:
1. Zenon Kasprzak (Polska) – 13pkt.
2. Petr Ondrasik (Czechosłowacja) – 11+3
3. Lubomir Jedek (Czechosłowacja) – 11+2
4. Michaił Starostin (ZSRR) – 11+1
5. Ales Dryml (Czechosłowacja) – 10
6. Edward Jancarz (Polska) – 10
7. Zdenek Schneiderwind (Czechosłowacja) – 9
8. Zenon Plech (Polska) – 8+3
9.
Bolesław Proch (Polska) – 8+2
10. Istvan Rusz (Węgry) – 8+1
11. Antonin Kasper (Czechosłowacja) – 6
12. Wojciech Żabiałowicz (Polska) – 5
13. Fritz Baur (RFN) – 5
14. Petr Kucera (Czechosłowacja) – 4
15. Gienadij Potiechin (ZSRR) – 1
16. Georg Gilgenreiner (RFN) – 0
17. Jiri Svoboda (Czechosłowacja) – 0

Ostatecznie w Finale Kontynentalnym 22 lipca 1984 r w Równem (ZSRR) wystąpiło czterech Polaków. Awans do Finału Indywidualnych Mistrzostw Świata wywalczyła pierwsza piątka zawodników. Zwyciężył Egon Muller przed Karlem Maierem (obaj RFN). Trzecie i czwarte miejsce zajęli zawodnicy z Czechosłowacji Jiri Stancl i Vaclav Verner. Piąte, ostatnie premiowane awansem do finału IMŚ, miejsce zajął Edward Jancarz.

Jednak w Finale IMŚ na Ullevi w Goeteborgu nie wystąpił, gdyż wcześniej dziewiątego sierpnia 1094 r., kilka dni przed finałem DMŚ, podczas test-meczu z Włochami doszło do groźnego karambolu. Edward Jancarz miał silny wstrząs mózgu, pękniętą podstawę czaszki, dużego krwiaka w głowie i złamaną łopatkę. Obrażenia były poważne, ale po wielomiesięcznej rehabilitacji zawodnik wrócił na tor. Karierę zakończył w 1986 w wieku 40 lat.