Na stronie Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych oprócz terminarza rozgrywek w ostatnim komunikacie poinformowano o zasadach uczestnictwa w meczach ligowych zawodników z drużyn posiadających dwie ekipy w rozgrywkach centralnych (w CS Superlidze i CS 1 Lidze). Wiadomo, iż w przypadku sezonu 2022 chodzi o zawodników drużyny Szarży Wrocław

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi udziału w rozgrywkach zawodników klubu posiadającego drużynę rezerw w niższej klasie rozgrywkowej. Przyjęto zasady regulujące start na określonym szczeblu rozgrywek.

  • Klub zgłasza dwie drużyny (technicznie – wypełnia dwa arkusze zgłoszeniowe dla obu ekip). Konsekwencją tego są dwie listy zawodnicze – osobne dla obu klas rozgrywkowych.
  • Przed rozpoczęciem sezonu (na podstawie wyników ubiegłego sezonu) oraz po zakończeniu pierwszej części sezonu zasadniczego (teraz po 5 rundzie; na podstawie wyników bieżących) wskazuje się po trzech zawodników z najwyższymi średnimi biegopunktowymi – ci zawodnicy nie mają prawa startu w nieswojej, wg przedsezonowego przypisania, drużynie.
  • Pozostali takie prawo mają z zastrzeżeniem, że w danej rundzie zawodnik ma prawo wystąpić tylko w jednym spotkaniu – liczy się rzeczywisty wyjazd na tor, a nie sam wpis zawodnika do protokołu zawodów.

Wyjaśnienie na przykładzie: Obie drużyny jadą na jednym torze. W pierwszej kolejności odbywa się mecz pierwszej drużyny. Profilaktycznie na rezerwę zostaje wpisany przysłowiowy Jan Kowalski – nominalnie przeznaczony do jazdy w drugiej drużynie. Jeśli nie wystąpi w żadnym biegu tego pojedynku, to może wystartować w meczu “dwójki”. Jeżeli wyjedzie na tor w pierwszym meczu choćby raz, to kończy rywalizację w tym dniu.

Drużyna rezerw nie ma prawa awansu do wyższej klasy rozgrywkowej, ale ma prawo uczestniczyć do końca, łącznie z fazą play-off, w rozgrywkach swojej klasy rozgrywkowej. 

Powyższe zasady dotyczą wyłącznie zawodów ligowych (CSS / CS I L). W pozostałych rozgrywkach klub jest traktowany jako całość i wszyscy zawodnicy zatwierdzeni do rozgrywek, bez względu na to, do której drużyny, mają prawo reprezentować klub w innych niż ligowe zawodach drużynowych oraz parowych.