Ograniczenia związane z korona wirusem po raz kolejny wymusiły zmiany w pierwotnie zaplanowanym kalendarzu imprez wyłaniających najlepszego zawodnika świata w ice-speedwayu.

Z organizacji zawodów w tym sezonie wypadł tor Horst Dohm w Berlinie z powodu kłopotów z lodem. Nowy tor w Kazachstanie wymaga sporych inwestycji w naprawy zarówno samego toru jak i obiektów tam się znajdujących.

W FIM Speedway Gladiators liczą na to, że oba obiekty będą gotowe przyjąć zawodników rywalizujących o tytuł mistrza świata już w następnym sezonie. Niedawno organizatorzy w Inzell potwierdzili, że z powodu ograniczeń nałożonych przez rząd nie będą mogli przeprowadzić proponowanego finału IMŚ na lodzie w marcu br. 

Po kwalifikacjach jakie odbyły się w Szwecji znamy pełną listę zawodników, którzy w tym sezonie powalczą o tytuł najlepszego żużlowca świata w ice-speedwayu:

Stali uczestnicy cyklu:

 1. Nr 114 Dinar Valeev MFR MFR
 2. Nr 776 Nikita Bogdanov MFR MFR
 3. Nr 919 Dmitrii Khomitsevich MFR MFR
 4. Nr 97 Ove Ledström SVEMO Sweden
 5. Nr 50 Harald Simon AMF Austria
 6. Nr 93 Franz Mayerbüchler DMSB Germany
 7. Nr 8 Aki Ala-Riihimäki SML Finland
 8. Nr 13 Max Koivula SML Finland
 9. Nr 212 Lukás Hutla ACCR Czech Republic
 10. Nr 100 Franz Zorn AMF Austria
 11. Nr 800 Jasper Iwema KNMV The Netherlands
 12. Nr 106 Dmitry Koltakov MFR MFR
 13. Nr 33 Johann Weber DMSB Germany
 14. Nr 199 Martin Haarahiltunen SVEMO Sweden
 15. Nr 911 Igor Kononov MFR MFR

Nominowani rezerwowi:

 1. Nr 80 Jirí Wildt ACCR Czech Republic
 2. Nr 237 Jimmy Hörnell SVEMO Sweden
 3. Nr 107 Andrej Divis ACCR Czech Republic
 4. Nr 904 Joakim Söderström SVEMO Sweden
 5. Nr 412 Niek Schaap KNMV The Netherlands
 6. Nr 357 Jo Saetre NMF Norway

Kto ma największe szansę na wywalczenie złotego medalu w tegorocznej edycji FIM Speedway Gladiators? 

Reprezentanci Rosji startują pod szyldem swojej federacji motocyklowej MFR. W tym roku w piętnastce stałych uczestników IMŚ na lodzie jest aż pięciu Rosjan. Co nie dziwi, zważywszy na fakt, że czterech z nich to byli mistrzowie świata. W tym roku w IMŚ na lodzie nie wystartuje czterokrotny IMŚ Daniił Ivanov. W swojej kolekcji ma 10 medali z mistrzostw świata w ice speedwayu. W grudniu ub. roku miał poważny wypadek w wyniku którego Ivanov doznał urazów wewnętrznych. To sprawiło, iż ten utytułowany zawodnik musiał przedwcześnie zakończyć bieżący sezon.
Sensacją tego sezonu jest 20 letni Nikita Bogdnov, który w grudniu w Tomaszowie Mazowieckim został Indywidualnym Mistrzem Europy, a później został mistrzem swego kraju. W Szwecji natomiast wygrał eliminacje do mistrzostw świata bez straty punktu. Ubiegłoroczny mistrz Dinar Valeev będzie miał bardzo trudne zadanie, by obronić tytuł mistrzowski.
 

Austria ma dwóch przedstawicieli, którzy o tytuł najlepszego zawodnika świata spróbują powalczyć z Rosjanami. Są to Franz Zorn i Harald Simon. Zorn, dwukrotny brązowy medalista IMŚ (2008 i 2009) wyleczył już kontuzję, której nabawił się podczas treningu przed grudniowymi Mistrzostwami Europy. Po treningach w Szwecji Zorn deklaruje gotowość do walki z Rosjanami o jak najwyższe cele. 

Po dwóch przedstawicieli mają też w tegorocznych mistrzostwach Szwedzi i Finowie. Martin Haarahiltunen i Ove Ledström zapewniają, że są dobrze przygotowani do rywalizacji o tytuł najlepszego zawodnika świata. Reprezentacja Finów to z kolei mieszaka rutyny z młodością. Max Koivula debiutuje w imprezie tej rangi. A będzie go wspierał weteran wyścigów na lodzie Aki Ala-Riihimäki. 

Czesi po złotym, medalu z 1970 r nie mogą powtórzyć w ostatnim czasie tego sukcesu. W FIM Speedway Gladiators 2022 wystąpi jeden przedstawiciel kraju naszych południowych sąsiadów – Lukás Hutla. 

Stawkę zawodników uzupełnia dwóch Niemców: Franz Mayerbüchler (kolejny debiutant w stawce), oraz Johann Weber.

Jedynym reprezentantem Holandii jest Jesper Iwema. 

Organizatorzy tegorocznych zawodów FIM Speedway Gladiators, mimo iż zmniejszono ilość rund, liczą, że rywalizacja o tytuł najlepszego zawodnika świata w wyścigach na lodzie będzie bardzo zacięta i interesująca. Przypomnijmy, iż tegoroczny cykl będzie się składał tylko z rund w Togliatti (12/13 lutego) oraz w Heerenveen (2/3 kwietnia).