Terminarze mistrzostw Już jakiś czas temu ustalono terminarze najważniejszych zawodów w światowym long tracku na sezon 2022. Najważniejszymi rywalizacjami są oczywiście Indywidualne Mistrzostwa Świata oraz zawody Long Track of Nations, czyli nic innego jak mistrzostwa najlepszych drużyn narodowych.

Oprócz tego tradycyjnie rozegrane zostaną Mistrzostwa Europy na trawie oraz Mistrzostwa Europy w sidecar-speedwayu na trawie. Nadchodzący sezon zapowiada się bardzo obiecująco dla Polski. Jak wiadomo Stanisław Burza wystąpi w cyklu zawodów Indywidualnych Mistrzostw Świata (nazywanych często błędnie zawodami Grand Prix, do czasu także przez autora tegoż tekstu – za nieścisłość przepraszam) jako stały uczestnik! Awans do cyklu Polak wywalczył w zawodach Challenge IMŚ w roku ubiegłym, zajmując znakomite trzecie miejsce.

To absolutnie nie koniec dobrych wiadomości dla polskich fanów long tracku. To dopiero początek! W sezonie 2022 nasza drużyna po raz pierwszy wystąpi we wspomnianych już wyżej zawodach Long Track of Nations. To wielce przełomowe i historyczne wydarzenie.

Ponadto aż 2 Polaków ma wystąpić w Rundzie Kwalifikacyjnej IMŚ 2023 w Bielefeld (Niemcy) a 1 nasz reprezentant w jednym z półfinałów IME na trawie. Jacy zawodnicy wystąpią we wspomnianych zawodach? Na chwilę obecną nie podano. W roku poprzednim ogłoszono kadrę narodową w składzie – Stanisław Burza, Marcin Sekula, Adam Skórnicki. Być może do wspomnianej trójki żużlowców jeszcze ktoś dołączy i spośród nich będą nominowani reprezentanci na poszczególne zawody.

Zapraszam do lektury oraz analizy terminarzy poszczególnych mistrzostw.

Kwalifikacje do Indywidualnych Mistrzostw Świata 2023:
(Prawdopodobnie w Rundzie Kwalifikacyjnej wystąpi 25 zawodników, z niej 15 najlepszych awansuje do zawodów w Marmande. Z Marmande prawdopodobnie 4 najlepszych awansuje do cyklu IMŚ 2023)
12 czerwiec – Runda Kwalifikacyjna – Bielefeld (Niemcy)
13 lipiec – Challenge IMŚ – Marmande (Francja)

Terminarz Indywidualnych Mistrzostw Świata w long tracku 2022 oraz długości torów: (Biegi odbędą się w 5 osobowej obsadzie)
18 czerwiec – Rzeszów (Polska) – 395 m.
03 lipiec – Mühldorf (Niemcy) – 1000 m.
21 sierpień – Scheessel (Niemcy) – 1000 m.
03 wrzesień – Morizès (Francja) – 520 m.
10 wrzesień – Vechta (Niemcy) – 535 m.
25 wrzesień – Roden (Holandia) – 600 m

Finał Long Track of Nations 2022: (Wystąpi 9 reprezentacji, w tym Polska. Każdy kraj wystawi 2 zawodników oraz 1 rezerwowego. Zawodnik rezerwowy nie będzie miał obowiązku wystąpienia w zawodach ani nie będzie miał limitu wiekowego. Biegi odbędą się w 6 osobowej obsadzie)
26 maj – Herxheim (Niemcy)

Terminarz Mistrzostw Europy 2022 w wyścigach na trawie: (W każdym półfinale oraz finale wystąpi po 18 zawodników, biegi odbędą się w 6 osobowej obsadzie)
25 czerwiec – Holsted (Dania) – półfinał 1
23 lipiec – Vertle (Niemcy) – półfinał 2
7 sierpień – Leamington Spa (Wielka Brytania) – finał

Terminarz Mistrzostw Europy w sidecar-speedwayu 2022: (W półfinale wystąpi 12 załóg, 6 z nich awansuje do finału w którym rozstawionych będzie już 6 innych załóg. Biegi odbędą się w obsadzie 6 załóg)
13 sierpień – Bad Hersfeld (Niemcy) – półfinał
21 sierpień – Eenrum (Holandia) – finał