Sören Willy Ernfrid Sjösten urodził się 12 grudnia 1938 r.  Krylbo w Szwecji, zmarł w wieku 61 lat w 1999 r.

Był szwedzkim żużlowcem.Zdobył mistrzostwo świata w parach w 1974 roku z Andersem Michankiem i trzykrotnie został drużynowym mistrzem świata reprezentując Szwecję w latach 1962, 1964 i 1970. Sjösten wystąpił także w sześciu indywidualnych finałach mistrzostw świata. Jego najlepsze osiągniecia to dwa brązowe medale zdobyte w 1969 roku na Wembley oraz w 1974 roku w Goeteborgu. Oba trzecie miejsca przypadły mu po przegranych wyścigach o srebrny medal. W 1969 roku uległ Barry’emu Briggsowi, a w drugim przypadku przegrał srebro z Ivanem Maugerem.

Jest medalistą Indywidualnych Mistrzostw Szwecji (1962-3m., 1963-3m., 1966-2m.) i Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Szwecji (1959).

Sjösten wystepował w Masarnie, Vargarnie i Bysarie w lidze szwedzkiej. A w Lidze Brytyjskiej reprezentował barwy Belle Vue Aces, Wolverhampton Wolves i Bristol Bulldogs. Jako doskonały startowiec słynął z „dzikiego” stylu jazdy, w którym tył motocykla wysuwał się bardziej na zakrętach niż zwykle i często był uznawany za jeżdżącego brutalnie w stosunku do swoich przeciwników.

Jazdę na żużlu zakończył po tym, jak jego brat Christer zginął podczas zawodów w Brisbane w Australii w 1979 roku.

Szwedzki zawodnik Christer Sjösten (urodzony w 1948 roku) uległ poważnemu wypadkowi podczas Międzynarodowego Turnieju na Żużlu, który odbył się na terenie Brisbane Exhibition Grounds, znanym również jako „The Ekka”, Brisbane, Queensland, Australia, w sobotę, 1 grudnia 1979 r.

Sjösten uderzył głową w słup oświetleniowy wcześniej przelatując nad bandą okalającą tor po tym, jak inny zawodnik wjechał w jego tylne koło. W wyniku zderzenia szwedzki zawodnik doznał poważnych obrażeń głowy i nóg. Natychmiast został przewieziony do Royal Brisbane Hospital, gdzie zmarł w sobotę 8 grudnia 1979 r. w wyniku odniesionych obrażeń, nie odzyskawszy przytomności.
Christer Sjösten, miał 31 lat. Urodził się i mieszkał w Avesta w hrabstwie Dalarna w Szwecji.

Szwed był piątą (i zarazem najstarszą) ofiarą śmiertelną wypadków na torach żużlowych w 1979 roku. Wówczas życie na żużlu stracili jeszcze Ryszard Chrupek i Jerzy Suffner z Polski, Vic Harding oraz Nigel Brian Wasley z Wielkiej Brytanii.