W roku 2015 podczas Indywidualnych Mistrzostw Polski w kategorii Młodzik, rozgrywanych na torze w Bydgoszczy, pojawiło się wielu młodych zawodników poniżej 12 roku życia. Wówczas powstała inicjatywa utworzenia kategorii Żak, czyli dzieci do lat 12.

Rok później z inicjatywy klubu LKS Szawer Leszno, który prowadziły Panie Agnieszka Kielaszewska wraz z Aleksandrą Michalską rozpoczęto organizować zmagania dla najmłodszych. Obie Panie zachęciły Zarząd Polskiej Federacji Klubów Speedrowerowych, aby zacząć organizować turnieje dla Żaków.

W pierwszym roku zorganizowano Indywidualne Mistrzostwa Polski Żaków na torze w Bydgoszczy, a udział w nich wzięło łącznie 26 uczestników w 4 kategoriach wiekowych (U6, U8, U10 i U12). Pierwszymi Mistrzami Polski w kategorii Żak zostali:
U6 – Maciej Siwka – Żołędowo,
U8 – Mateusz Myszkowki – Żołędowo,
U10 – Marcel Świątkowski – Żołędowo,
U12 – Aleks Szkudlarek – Leszno.

Kolejna edycja IMPŻ (rok 2017) odbyła się na torze w Lesznie, a liczba zgłoszonych zawodników była identyczna, jak w roku poprzednim.
W sezonie 2018 impreza ponownie powróciła do Bydgoszczy, jednak wtedy na listach startowych stanęło aż 67 małych uczestników. W roku 2019 finał odbył się na torze w Częstochowie.

Warto odnotować, że w tym samym sezonie Polska Federacja Klubów Speedrowerowych postanowiła stworzyć cykliczne rozgrywki dla żaków, pod nazwą Indywidualny Puchar Polski Żaków. Rozegrano IV rundy (Bydgoszcz, Żołędowo, Poczesna, Leszno).

Rok później finał IMPŻ odbył się na torze w Gminie Poczesna, a na starcie stanęła rekordowa liczba 84 małych zawodników. W tym roku też zadebiutowała CS Superliga Żaków.
Rok 2021 to kolejny rekord zgłoszeń, który wyniósł aż 97 zawodników.

W mijającym sezonie 2022 podczas finału rozegranego we Wrocławiu zobaczyliśmy 109 żaków. Warto zaznaczyć, że ze względu na ograniczenia zawodnicy mogli startować tylko w swojej kategorii wiekowej.

Jak widać, kategoria żak z roku na rok staje się coraz bardziej popularna, a w sezonie 2022 kluby zgłosiły łącznie ponad 200 zawodników do 12 roku życia. Ta liczba z pewnością może robić wrażenie, co tylko i wyłącznie powinno cieszyć działaczy klubów, jak i samej federacji.

Ważne w tym wszystkim jest jednak zaangażowanie rodziców. Trzeba jednak przyznać, że upór Pań w sezonie 2016 sprawił, że dziś możemy się pasjonować rozgrywkami dla najmłodszych w szerokim aspekcie.

Autor: Agnieszka Kielaszewska, korekta i uzupełnienie: Przemysław Domagała.

Za zgodą: polskispeedrower.pl