Kolejna część porad doświadczonego zawodnika Damiana Wojczyńskiego. Dziś poruszany jest temat opon. Zapraszamy:

Właśnie dotarły do mnie nowe DELI TIRE S-622 zatem to idealny moment aby napisać słów kilka o oponach do speedrowera.

W ostatnich latach koronną oponą do naszego sportu był MAXXIS Larsen 26×1,90 . Niestety produkcja tej opony nie jest już kontynuowana. Tymczasowym zamiennikiem był Maxxis Crossmark 26×1,95 natomiast nie spotkał się on z tak dużym uznaniem wśród zawodników jak wspomniany Larsen.

Jednym z powodów, dla którego konfrontację Larsen vs Crossmark wygrywał ten pierwszy, jest jego szerokość, a co za tym idzie zdecydowanie mniej miejsca zarówno w przednim jak i tylnym widelcu, przy zastosowaniu Crossmarka (szczególnie we wzmacnianej opcji ramy z CNC).

DELI ma dla nas 2 modele opon (SA-254 oraz S-622). Oba to drobny, klockowany bieżnik, zapewniający niskie opory toczenia. To co je różni między sobą to szerokość. SA-254 = 1,95 , S-622 = 1,90.

Do testów wybrałem węższą opcję, ze względu na wspomniany prześwit. Jednak nie wykluczam iż na grząskim torze SA-254 może dać na prawdę dobre efekty.

Obecna sytuacja na rynku opon przypomina to, z czym borykano się w przeszłości, na torach angielskich i kołach 26x 1 3/8. Rolę naszego Larsena pełnił tam Trelleborg Speedway. Gdy zaprzestano produkcji, zawodnicy testowali kilka modeli. Pierwszym z nich była Nokia Speed Hakka, która nie znalazła jednak uznania. Następcą Trelleborga została Schwalbe Speedway Pro.

Część zawodników w Polsce, zrobiła większe zapasy Larsena, zatem będą wstanie przejechać sezon 2021 bez większych zmian. Są to jednak nieliczni, zatem nadchodzący rok będzie pełen testów i poszukiwań właściwego ogumienia. Czy DELI zagości z nami na dłużej? Jaki jest Wasz faworyt w gronie opon 26 cali?

Strona internetowa: Damian Wojczyński Cyclespeedway Rider