Na stronie PZM opublikowano Regulamin zawodów motocyklowych na torach żużlowych. Regulamin ten będzie obowiązywał w sezonie 2021. Generalnie nie ma w nim większych zmian. Dokonano jednej poprawki – ale za to bardo istotnej dla sportu żużlowego w Polsce.

Otóż w rozdziale 3 dotyczącym zawodników w artykule 18 pojawił się następujący zapis:

Zawodnik, który przed uzyskaniem licencji „Ż” posiadał licencje zawodnika sportu żużlowego innej FMNR nie może być uwzględniony w wymaganej regulaminowo liczbie zawodników krajowych w drużynie, o ile regulamin danego rodzaju rozgrywek wprowadza taki wymóg (nie dotyczy to zawodników, którzy uzyskali licencję „Ż” przed dniem 31.10.2020).

W nowym regulaminie wyraźnie podano datę, do której zawodnik chcący startować w swojej drużynie jako Polak, mógł uzyskać licencję „Ż”. Wynika z tego jasno, iż dla zawodników chcących startować w przyszłości w rozgrywkach o DMP jako żużlowcy polscy, zostały jeszcze dwa dni na załatwienie wszystkich formalności. Taki ruch mogliby jeszcze wykonać posiadający polskie obywatelstwo Emil Sayfutdinow czy Artiom Łaguta. Ale nie sądzimy, by ze względów sportowych (choćby z faktu, iż trzy razy pod rząd wygrali zawody SON) było to dla nich opłacalne.

Ostatnio wiele się mówiło o uzyskaniu polskiego obywatelstwa przez Leona Madsena. Jednak nawet, gdyby Duńczyk został Polakiem, nie będzie mógł wypełnić limitu jednego z dwóch Polaków w ekstraligowym składzie Włókniarza.

Dopóki nie zajdą żadne zmiany w Regulaminie zawodów żużlowych żaden nowy obcokrajowiec mający polskie obywatelstwo nie wypełni wymogu zawodników polskich w swojej drużynie.

Prawo nie działa wstecz i Gleb Czugunow, Rune Holta oraz Josh Grajczonek mogą występować w drużynach jako Polacy. Josh Grajczonek musi odnowić licencję.

Czas pokaże czy jest to słuszny ruch polskich władz żużlowych.

Regulamin do pobrania jest tutaj: https://www.pzm.pl/pliki/zg/zuzel/2021/Regulaminy/02_rzmot_2021.pdf