Po 9 latach przerwy, Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy będzie gospodarzem zmagań Kryterium Asów Polskich Lig Żużlowych im. Mieczysława Połukarda. Turniej odbędzie się w poniedziałek, 29 marca o godzinie 18:00. Całą imprezę pokaże na swojej antenie TVP Sport.

Pełen entuzjazmu prezes Abramczyk Polonii Bydgoszcz przekazuje:

Kryterium Asów ponownie inauguruje sezon żużlowy w Polsce. Tak było od 1982 roku i cieszę się,
że po kilku latach przerwy ten turniej wraca do kalendarza sportu żużlowego. Na Kryterium przyjeżdżali kibice z całej Polski, licząc za każdym razem na dobre ściganie u progu sezonu. Przykro mi, że kibice nie mogą zasiąść na trybunach i zobaczyć tego turnieju „na żywo”. Myślę jednak, że przed telewizorami zobaczą bardzo dobre ściganie i emocjonujące zawody.

Historia turnieju sięga lat 50., kiedy to Criterium Asów był jednym z ostatnich turniejów rozgrywanych w danym sezonie. Pierwszym, historycznym zwycięzcą został Zbigniew Raniszewski, który w 1951 roku zakończył zawody z 15 punktami na koncie.

Niestety bohater pierwszego Criterium zginął tragicznie w Wiedniu podczas towarzyskiego meczu żużlowego Austria – Polska. Raniszewski wjechał rozpędzonym motocyklem w betonowe nie zabezpieczone schody prowadzące na trybuny. Spoczął na cmentarzu przy ul. Wybickiego w Toruniu.

Criterium Asów odbywało się do roku 1960. Zwyciężali w nim tacy zawodnicy jak Florian Kapała (Kolejarz Rawicz) czy Edward Kupczyński (Sparta Wrocław). Ważną rolę odgrywał rzecz jasna także Mieczysław Połukard (zawodnik Sparty Wrocław, a później Gwardii Bydgoszcz), którego imieniem nazwano imprezę Kryterium Asów.

Od lat 80., zawody już jako Kryterium Asów były organizowane na początku sezonu, a z biegiem czasu przyciągały do Bydgoszczy najlepszych zawodników tej dyscypliny. Najwięcej, bo aż 14 razy (w tym 9 z rzędu) po zwycięstwo sięgał Tomasz Gollob. Warto dodać, że Gollob, aż 10 razy wygrał turniej zdobywając komplet punktów (15).

Ostatnie Kryterium Asów rozegrano 1 kwietnia 2012 roku. Na Stadionie Miejskim w Bydgoszczy zwyciężył dwukrotny Indywidualny Mistrz Świata Juniorów, Darcy Ward. Na podium stanęli także Maciej Janowski oraz Robert Kościecha.

W związku z powrotem Kryterium Asów do kalendarza Polskiego Związku Motorowego, Abramczyk Polonia Bydgoszcz wraz z firmą One Sport stworzyła specjalną stronę internetową poświęconą historii oraz najnowszym aktualnościom Kryterium Asów. Będzie to prawdziwe kompendium wiedzy
dla każdego fana żużla. Stronę można śledzić pod adresem: kryteriumasow.com.

Patronem Honorowym Kryterium Asów będzie poseł do Parlamentu Europejskiego, Ryszard Czarnecki.

Na razie nie są znani uczestnicy XXXII Kryterium Asów. Organizatorzy czynią starania, by impreza była silnie obsadzona. Biorąc pod uwagę fakt, iż dziś mamy już 23 marca, a wielu zawodników nie wyjechało jeszcze na tor, to trudno oczekiwać wyścigów „w kontakcie” w sytuacji gdy żużlowcy nie „czują dobrze motocykli” i nie są „wjechani” w sezon. Musimy pamiętać, że do tego turnieju zostało już tylko 6 dni.

Zawodnicy na pewno będą chcieli przetestować swój sprzęt przed nadchodzącym sezonem. Jednak przed startem Kryterium nie możemy stwierdzić z całą pewnością, że na torze w Bydgoszczy nie będzie ambitnej walki o zwycięstwo i prestiżowy tytuł Asa polskich lig żużlowych.