XVIII Memoriał Edwarda Jancarza został zaplanowany na przedświąteczną sobotę 30 marca. Zawody mają rozpocząć się o 13.30 od prezentacji, jakiej jeszcze na stadionie im. Edwarda Jancarza nie było. Turniej zapowiada się ciekawie, bo stawka wydaje się być wyrównana, a do tego złożona m.in. z dwóch aktualnych medalistów mistrzostw świata – Bartosza Zmarzlika i Martina Vaculika. Wraz z pozostałymi rywalami będą oni walczyć o zwycięstwo w turnieju, za które nagrodą jest 25 tys. zł.

W poniedziałek 11 marca poznaliśmy listę startową XVIII Memoriału Edwarda Jancarza. Numery startowe losowały maluchy z Przedszkola Miejskiego nr 13 przy ul. Brackiej, których od stadionu dzieli ledwie kilka minut drogi.

Lista startowa XVIII Memoriału Edwarda Jancarza, sobota 30 marca br., godz. 14:00:

1. Oskar Paluch
2. Bartosz Zmarzlik
3. Chris Holder
4. Maciej Janowski
5. Wiktor Przyjemski
6. Jack Holder
7. Jakub Miśkowiak
8. Kai Huckenbeck
9. Przemysław Pawlicki
10. Daniel Bewley
11. Martin Vaculik
12. Kacper Woryna
13. Piotr Pawlicki
14. Oskar Fajfer
15. Patryk Dudek
16. Szymon Woźniak

Transmisja z Memoriału Edwarda Jancarza: od godziny 13:30, Canal+ Sport 5.

Przypomnijmy, iż ostatni Memoriał im. Edwarda Jancarza na stadionie żużlowym w Gorzowie odbył się w lipcu 2021 roku. Wówczas wygrał Wadim Tarasienko, drugi był Dominik Kubera, a trzeci Rohan Tungate. W imprezie nie wziął udział Bartosz Zmarzlik, Anders Thomsen, Martin Vaculik i Jason Doyle. Powód? Przełożony turniej Grand Prix w Pradzie, który został storpedowany przez ulewny deszcz. Dlatego organizatorzy musieli się jakoś ratować i na ostatnią chwilę ściągać nowych zawodników, aby uzupełnić listę startową zawodów.

Z kolei w 2022 roku władze Stali Gorzów zrezygnowały w ogóle z organizacji memoriału. Wcześniej też były luki w rozgrywaniu turnieju ku pamięci Edwarda Jancarza. W 2020 roku memoriał nie odbył się ze względu na pandemię koronawirusa.

W 2023 roku  władze Stali Gorzów postanowiły nie organizować memoriału im. Edwarda Jancarza. Powód? Duża liczba imprez i napięty harmonogram tuż przed rozpoczęciem sezonu, co uniemożliwiłoby skompletowanie obsady turnieju na wysokim poziomie. Podczas ostatniego memoriału z 2021 roku, kibice zarzucali władzom Stali Gorzów, że obsada memoriału jest słaba i lista startowa była uzupełniana juniorami oraz zawodnikami prezentującymi raczej średni poziom jazdy.