Na stronie speedwaygp zamieszczono artykuł o wsparciu finansowym min. dla brytyjskich klubów żużlowych. Zarządzający żużlem na wyspach, nie ukrywają, że są bardzo zadowoleni z takich systemowych rozwiązań jakie zaprpoponował klubom sportowym brytyjski rząd, by pomóc im (klubom) przetrwać trudny okres koronawirusa.

Prezes British Speedway Promoters Ltd, Rob Godfrey, ujawnił, że kluby otrzymują teraz wsparcie finansowe od rządu Wielkiej Brytanii.

Zeszłoroczny sezon ligi brytyjskiej został odwołany z powodu pandemii, a rozgrywanie zawodów żużlowych, bez publiczności na stadionach, nie było opłacalne dla klubów.

Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział działania mające na celu wspieranie drużyn sportowych w dobie koronawirusa. Ale Godfrey przyznaje, że większość z tego stanowiły pożyczki, które groziły narastaniem długów klubów. Teraz promotor Scunthorpe Scorpions mówi, że Sport England jest obecnie gotowy, aby pomóc brytyjskim drużynom żużlowym przetrwać sezon 2021.

Godfrey powiedział: Kiedy rząd ogłosił w zeszłym roku, że jest pula 300 milionów funtów przeznaczona na sport, większość z tego stanowiły pożyczki, które niekoniecznie byłyby odpowiednie dla klubów żużlowych, które zadłużałyby się. Piłka nożna na poziomie pozaligowym skorzystała z tej pomocy i teraz ma z tym poważny problem. 

Przez ostatnie trzy miesiące wspólnie z Nikki Jamieson, kierownikiem naszego biura, rozmawialiśmy ze Sport England, który jest teraz w stanie pomóc wszystkim klubom, które chcą wystartować w rozgrywkach ligowych w bieżącym sezonie. Takie są fakty i to już się dzieje.

Początkowo na żużel przeznaczona była zimowa pula grantów, podczas gdy my jesteśmy oczywiście sportem letnim. Teraz Skarb Państwa ogłosił, że jest dostępna letnia pula pieniędzy. Każdy klub, który dotkną problemy związane z koronawirusem, będzie miał prawo ubiegać się o wsparcie finansowe. I teraz żużel jest też objęty tym programem pomocy.– wyjaśnił promotor Scunthorpe.

Zebraliśmy od klubów informacje, które z nich potrzebują wsparcia finansowego. Przekazaliśmy dane z klubów i obecnie wnioski o udzielenie dofinansowania przez rząd dla klubów są procedowane. Wiem, że w brytyjskim żużlu są pojedyncze kluby, które chcą teraz, na początku sezonu, uzyskać pomoc finansową.

Speedway jest grupie wsparcia finansowego udzielanego przez rząd i dla nas to wielka ulga. Poprzednia pula pieniędzy była przeznaczona jako wsparcie dla klubów w formie pożyczki (w większości przypadków), a nie w formie darowizny – zakończył prezes British Speedway Promoters Ltd, Rob Godfrey