We Wrocławiu na torze, przy SP 45 ul Krajewskiego 1, na Sępolnie odbywają się od jakiegoś już czasu towarzyskie zawody speedrowerowe. Grupa miłośników-pasjonatów speedrowera postanowiła reaktywować wyścigi rowerowe na torze w stolicy Dolnego Śląska. Wrocław był jednym z pierwszych ośrodków, w których w latach 90-ych XX w. odbywały się zawody speedrowerowe. W 1995 r. drużyna Sparty Wrocław zdobyła brązowy medal Drużynowych Mistrzostw Polski w speedrowerze. Niestety, od 15 lat drużyny z Wrocławia nie ma jednak w żadnych rozgrywkach ligowych.

Należy zaznaczyć, iż zawodnicy ze stolicy Dolnego Śląska należą do światowej czołówki speedrowera. Dwóch z trzech polskich Indywidualnych Mistrzów Świata pochodzi z Wrocławia. Są to Marcin Szymański i Łukasz Nowacki. I właśnie Marcin Szymański wraz z prezesem nowo powstającego klubu speedrowerowego Szarża Wrocław – Adrianem Kocurem, są głównymi motorami napędowymi reaktywacji speedrowera we Wrocławiu.

Marcin Szymański

Swoją pomoc w organizacji nowego klubu zadeklarował wieloletni działacz Sparty Wrocław, organizator niezliczonych imprez żużlowych – min. pierwszego (poza Wielką Brytanią i Szwecją) finału Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu we Wrocławiu w 1970 r. pan Lucjan Korszek.

Lucjan Korszek

W niedzielę 07.06.20 na Sępolnie odbyły się kolejne zawody towarzyskie. Na torze pojawili się zawodnicy z Ostrowa Wlkp, Leszna oraz Wrocławia.

Swoich umiejętności mogli również spróbować najmłodsi. Niektórzy po raz pierwszy w życiu rywalizowali na speedrowerowym torze.

Podczas niedzielnego spotkania obecna była ekipa telewizji TVN Turbo. Niebawem, na tym kanale, zostanie wyemitowany reportaż o speedrowerze i jego reaktywacji we Wrocławiu.

Kolejne zawody towarzyskie we Wrocławiu odbędą się już w najbliższą niedzielę 14.06.2020 o godzinie 12. Organizatorzy wszystkich chętnych serdecznie zapraszają. Miejmy nadzieję, że ulewny deszcz nie pokrzyżuje planów organizatorom i zawodnikom.

Sezon speedrowerowy w Polsce, podobnie jak i żużlowy, startuje z opóźnieniem spowodowanym koronawirusem. Pierwsze zawody – MPPK w różnych kategoriach wiekowych (oprócz żaków) odbędą się 20.06.20 w Żołędowie. Dzień później rusza 1 runda Drużynowych Mistrzostw Polski CS superligi. W tym sezonie jeszcze bez drużyny z Wrocławia…

Poniżej mini fotorelacja z niedzielnego spotkania: