Speedway po wojnie był w Polsce bardzo popularny. W wielu miastach jak grzyby po deszczu powstawały sekcje żużlowe. Bywało tak, że w jednej miejscowości było po kilka drużyn ścigających się motocyklami na stadionach .
Polskie władze żużlowe postanowiły zreformować drużynowe rozgrywki i od 1951 roku wprowadzono Ligę Centralnych Sekcji Żużlowych. GKKF i PZMot ustaliły, że liga zrzeszeniowa składać się będzie 10 drużyn. Ośmiu zespołów – przedstawicieli Zrzeszeń Sportowych Związków Zawodowych. Oczywiście wśród nich nie mogło zabraknąć przedstawicieli milicji (Gwardia Bydgoszcz) oraz wojska (CWKS Warszawa). Mecze rozgrywano z udziałem dwóch drużyn, bez rozgrywania meczów rewanżowych. Zespoły składały się z sześciu zawodników plus dwóch rezerwowych. Każdy mecz składał się z 9 biegów, a punktacja wyglądała następująco: 3,2,1,0. Zawodnicy (bez rezerwowych) wg programu mieli po trzy wyścigi w spotkaniu.
Rozgrywki ligowe o drużynowe mistrzostwo Polski w 1951 roku zakończyły się już 30 września. Głód żużla był na tyle duży, iż później organizowano liczne turnieje. A okazji ku temu nie brakowało.
18 listopada 1951 roku w Polsce odbyło się kilka imprez żużlowych. Były to jednocześnie ostanie zawody w których wówczas rywalizowali zawodnicy na torze w 1951 roku.
Spójnia Wrocław po nie najlepszym debiutanckim sezonie w lidze, w którym zajęła ostatnie miejsca, wygrała w sezonie tylko jeden mecz z CWKS 28-26.
18 listopada we Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim miejscowi rywalizowali w meczu towarzyskim z drużyną z Katowic. Gospodarze wygrali to spotkanie 28-24. Komplet punktów zapisali na swoim koncie Jerzy Sałabun i Mieczysław Kosierb.
Katowice reprezentowali zawodnicy z Ogniwa Bytom: Ryszard Krajewski, Henryk Owczarek (w 1951 r, nie wystartował w żadnym meczu ligowym i zakończył karierę), Górnika Rybnik: Robert Nawrocki, Edward Widuch, Stali Ostrów Wlkp.: Jerzy Błoch, Ryszard Pawlak, Stali II Ostrów Wlkp.: Andrzej Krzesiński,
Punktacja w meczu:
Wrocław – 28 pkt.
Edward Kupczyński – 5
Mieczysław Kosierb – 9 (3,3,3)
Jerzy Sałabun – 9 (3,3,3)
Tadeusz Teodorowicz – 1
Czesław Kapała – 3
Albin Tomczyszyn – 1
Henryk Płocicki – 0
Katowice – 24 pkt.
Ryszard Krajewski – 6
Robert Nawrocki – 2
Jerzy Błoch – 2
Ryszard Pawlak – 7
Andrzej Krzesiński – 7
Edward Widuch – 0
Henryk Owczarek – 0