Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski na żużlu są to zawody przeznaczone dla zawodników do 21. roku życia. Mistrza Polski wśród młodzieżowców wyłania się od 1967 roku (do 1969 r. górną granicą wieku było 25 lat, w latach 1970–1980 – były to 23 lata). Turniej finałowy poprzedza system eliminacji. Tak było i w 1984 r. Wówczas odbyły się dwa turnieje półfinałowe w Ostrowie Wlkp i w Rybniku. Późniejszy MIMP wygrał zawody na stadionie ROWu.

W Ostrowie o awans do finału walczył Arkadiusz Tanaś pochodzący z Tarnowa zawodnik Sparty Wrocław. Niestety miejsce w finale przegrał w biegu dodatkowym z Ryszardem Franczyszynem ze Stali Gorzów.

22 lipca 1984 roku na torze tarnowskiej Unii rozegrano 18. finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski na żużlu.

Zawody, jak to w wyścigach młodzieżowców bywa, były bardzo zacięte. Mistrzem Polski został zawodnik Kolejarza Opole Wojciech Załuski. Załuski zgromadził wówczas 12 punktów, podobnie jak Adam Pawliczek z ROW-u Rybnik. W biegu dodatkowym do mety dojechał tylko Opolanin, gdyż przeciwnik został wykluczony. Również o trzecie miejsce rozegrano bieg dodatkowy. W nim zwyciężył Piotr Tomaszewski z Falubazu Zielona Góra. Czwarty był Arkadiusz Zielonko z Unii Leszno.

Wojciech Załuski, urodzony w 1963 roku, jest jednym z najlepszych wychowanków opolskiego Kolejarza w historii. Jazdy na żużlu uczył się wraz z Andrzejem Hawrylukiem (późniejszym prezesem Kolejarza) czy Piotrem Żyto. Jego kariera trwała długo, bo ponad dwadzieścia sezonów. Po 10 latach startów w Opolu przeszedł do Sparty Wrocław. Załuski wyróżniał się już jako junior. Udowodnił to wygrywając finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski w 1984 roku.

Co jest ciekawe w tarnowskim finale wystąpili zawodnicy, którzy później reprezentowali barwy Sparty Wrocław. Byli to Wojciech Załuski, Arkadiusz Zielonko oraz Marek Glinka. Ten ostatni był jednym z liderów Spartan w drugiej połowie lat osiemdziesiątych. Wówczas Wrocławianie występowali w drugiej lidze żużlowej.

Wyniki finału MIMP, Tarnów 22 lipca 1984 r:
1. Wojciech Załuski (Opole) – 12+3 pkt.
2. Adam Pawliczek (Rybnik) – 12+wu2
3. Piotr Tomaszewski (Zielona Góra) – 11+3
4. Arkadiusz Zielonko (Leszno) – 11+2
5. Eugeniusz Skupień (Rybnik) – 10
6. Mirosław Korbel (Rybnik) – 9
7. Piotr Styczyński (Lublin) – 8
8. Dariusz Brucheiser (Ostrów Wlkp) – 8
9. Marek Glinka (Zielona Góra) – 7
10. Ryszard Franczyszyn (Gorzów Wlkp.) – 7
11. Jerzy Szeląg (Gniezno) – 6
12. Mirosław Daniszewski (Gorzów Wlkp.) – 6
13. Krzysztof Grzelak (Gorzów Wlkp.) – 5
14. Krzysztof Fedeczko (Gdańsk) – 4
15. Zbigniew Błażejczak (Zielona Góra) – 2
16. Cezary Owiżyc (Gorzów Wlkp.) – 2
Rez. Arkadiusz Tanaś (Wrocław) – ns