Władysław Wawszczyk urodził się 16 lutego 1937 roku w Brzezinach. Karierę żużlową zaczął bardzo późno. Licencję żużlową uzyskał w 1962 roku, w wieku 25 lat. Był wychowankiem Sparty Wrocław.

W debiutanckim sezonie wystąpił w czterech meczach i odjechał 12 biegów zdobywając siedem punktów. Dało mu to średnią 0,583 pkt/bieg. Jak na debiutancki start całkiem niezły wynik. Lata 60-e to czasy, w których wrocławski żużel liczył się w polskim sporcie. We Wrocławiu nie narzekali na brak bardzo dobrych żużlowców. W debiutanckim sezonie Wawszczyka w Sparcie startowali min tacy zawodnicy jak Adolf Słaboń, Zygmunt Antos, Andrzej Domiszewski, Henryk Kałuża, Konstanty Pociejkowicz, czy 17-letni wówczas Jerzy Trzeszkowski. Na jedenastu zawodników startujących w DMP 1962 roku Wawszczyk miał 10 średnią w drużynie. Nie dziwi zatem fakt, iż w sezonie 1963 nie pojawił się w ligowej drużynie. Choć debiut miał całkiem udany. W swoim pierwszym w życiu meczu ligowym w pierwszej rundzie DMP, 8 kwietnia 1962 roku na torze w Częstochowie wywalczył dwa punkty. Włókniarz wygrał ze Spartą ten mecz 42-36.

W 1964 roku wystąpił w 10 meczach o mistrzostwo DMP. Odjechał 29 biegów, zdobywając 17 punktów i 7 bonusów. Co dało mu średnią 0,828 pkt/bieg.

Najlepszy sezon Władysław Wawszczyk odjechał w Sparcie w 1967 roku, mając wówczas 30 lat. Wystąpił w 11 meczach ligowych, stając pod taśmą 26 razy. Zdobył 22 punkty i 5 bonusów, co dało mu najwyższą średnią w karierze wynoszącą 1,038 pkt/bieg. Najlepszy ligowy występ zanotował w 2 rundzie DMP 16 kwietnia 1967 roku. Na Stadionie Olimpijskim Sparta podejmowała Włókniarza Częstochowa. Gospodarze zwyciężyli 47-30. Władysław wystąpił w 4 biegach i zdobył 7 punktów (2,d,3,2). Pewnie nie dostał by tylu szans na występ (był rezerwowym z numerem 15) gdyby nie upadek w pierwszym swoim starcie Adolfa Słabonia. Był to jedyny mecz, w którym Wawszczyk odniósł swoje jedyne zwycięstwo w biegu podczas rywalizacji o tytuł DMP.

Zawodnik karierę żużlową zakończył w wieku 32 lat w 1969 roku. Wawszczyk występując w Sparcie przez prawie dekadę (lata 1962 – 1969) miał okazję startować z najlepszymi wrocławskimi zawodnikami. Do wyżej wymienionych należy jeszcze Piotra Bruzdę, Bohdana Jaroszewicza, czy Jana Chudzikowskiego.

Władysław Wawszczyk ma na swoim koncie dwa brązowe medale wywalczone z drużyną Sparty Wrocław w 1967 oraz 1968 roku.

W Sparcie Wrocław w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo Polski Władysław Wawszczyk wystąpił w 43 meczach. Odjechał 114 biegów. Zdobył 68 punktów i 17 bonusów (za 1962 rok brak informacji szczegółowych min. o zdobytych bonusach), uzyskując średnią ze starów w pierwszej lidze wynoszącą 0,746 pkt/bieg.

Władysław Wawszczyk

Jako ciekawostkę można podać fakt znalezienia się Władysława Wawszczyka w reprezentacji Polski II (a właściwie drużynie Sparty Wrocław) w półfinale kontynentalnym Drużynowych Mistrzostw Świata w 1965 r. Kalendarz w 1965 roku wyglądał tak, że aby dostać się do finału DMŚ należało przebrnąć przez eliminacje.

Dwa półfinały kontynentalne rozegrano 1 sierpnia 1965 roku na niemieckich torach. Co ciekawe wystąpiły w nich dwie reprezentacje Polski. W Miśni (wówczas NRD) na torze pojawił się jednak skład, złożony tylko z zawodników Sparty Wrocław, bez prawa do awansu. Z tego turnieju do finału kontynentalnego awans uzyskały ZSRR (45 punktów – 1 miejsce) i z trzeciego miejsca zawodnicy NRD (13 punktów). „Drugi garnitur Polski” zajął drugą lokatę, gromadząc 25 „oczek”. W składzie tym wówczas znaleźli się Adolf Słaboń (9), Konstanty Pociejkowicz (8), Bohdan Jaroszewicz (5) i Piotr Bruzda (3) oraz rezerwowy Władysław Wawszczyk (nie startował). Na czwartym miejscu znaleźli się żużlowcy NRD z 11 punktami w swoim dorobku.

Wcześniej – najprawdopodobniej 16 czerwca 1965 roku Władysław Wawszczyk uczestniczył w Międzynarodowym Turnieju Indywidualnym rozegranym na torze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu. Oprócz Polaków w zawodach wystartowali żużlowcy z NRD. Pięć pierwszych miejsc zajęli Spartanie. Zwyciężył Bohdan Jaroszewicz, przed Konstantym Pociejkowiczem i Adolfem Słaboniem. Czwarty był Zygmunt Antos, a piąty Władysław Wawszczyk. Zawodnik NRD Jorg Diense uplasował się za Wrocławianami.

Zdjęcie: edinburghspeedway.blogspot.com