Wiktor Iwański to postać wyjątkowa nie tylko we wrocławskim ale i w polskim speedwayu.
Zawodnik urodził się 20 lutego 1974 roku w Jeleniej Górze. Swoją przygodę z motocyklami zaczynał od startu w motocrossie. Był także motocyklistą rajdowym. Uczestniczył w mistrzostwach świata w Enduro w latach 1993 (Assen, zdobył złoty medal drużynowo) i 1994 (Tulsa). Reprezentował w tamtym czasie Automobilklub Głogów. W Assen startował na motocyklu o pojemności 80cc. W 68 Sześciodniówce Motocyklowej start klasy 80 wisiał na włosku. Z powodu trudnych warunków przewidywano, że małe motocykle nie sprostają trudom imprezy. Połowa zwycięskiego składu Polaków w kategorii World Trophy startowała w klasie 80. Byli to: Wiktor Iwański, Maciej Wróbel oraz Marek Dąbrowski (późniejszy wielokrotny uczestnik Rajdu Dakar). Polskę reprezentowali wówczas jeszcze: Ryszard Augustyn, Wojciech Rencz i Andrzej Tomiczek.
Zdobycie na Sześciodniówce Motocyklowej pucharu World Trophy równa się drużynowemu mistrzostwu świata w rajdach Enduro! Wówczas Polacy zdobyli ten wymarzony srebrny puchar.
Przez krótki czas w 1993 roku Wiktor Iwański uprawiał żużel w barwach Sparty Wrocław, z którą zdobył brązowy medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (w finale rozgrywanym we Wrocławiu był rezerwowym, ale nie wyjechał na tor). Wkrótce po tym zrezygnował z kariery żużlowca, nie biorąc w trakcie jej trwania udziału w żadnym oficjalnym wyścigu.
W latach 80-ych XX wieku wrocławski żużel był na samym dnie. Koniec dziesięciolecia i początek lat 90-ych był już znacznie lepszy. Po uzyskaniu awansu w 1991 roku do najwyższej klasy rozgrywek w Polsce nastąpił jeden z najlepszych okresów w historii Sparty Wrocław. Żużlowcy ze stolicy Dolnego Śląska w latach 1993-1995 byli złotymi medalistami drużynowych mistrzostw Polski.
Wówczas też we Wrocławiu pojawiło się wielu chłopaków, chcących startować na torze. Jednak ciężko było przebić się do ligowego składu Wrocławian. W ekipie wrocławskiej w 1992 roku było wielu zawodników młodzieżowych: Piotr Baron (urodzony w 1974), Waldemar Szuba (1973), Krzysztof Zieliński (1972), Maciej Szczekot (1973), Tomasz Kobryń (1974), Mirosław Sakowski (1974), Ryszard Jasik (1974) czy też Zenon Zakrzewski (1972).
W 1993 roku w MDMP Wrocławianie wygrali grupę eliminacyjną w której rywalizowali z Unia Leszno, Kolejarzem-Remak Opole i ROW-em Rybnik.
W Sparcie Polsat było wtedy „tylko” pięciu młodzieżowców: Baron, Zieliński, Szuba, Sakowski i Jasik, gdyż pozostałych wypożyczono do innych klubów. W rywalizacji MDMP 1993 w grupie 4 startowali wszyscy wymienieni zawodnicy. Jednak Mirosław Sakowski doznał kontuzji. I w jego miejsce na finał do składu „wskoczył” w trybie awaryjnym mający licencję żużlową motocrossowiec Wiktor Iwański.
Iwański jest jedynym zawodnikiem Sparty Wrocław, który nie odjechał żadnego biegu młodzieżowego w oficjalnych zawodach, ani tym bardziej żadnego biegu w rozgrywkach o DMP. Ale ma w swojej kolekcji – oprócz złota z World Trophy także brązowy medal ze Spartą Polsat Wrocław z rozgrywek o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski.
Finał rozegrany 21 września 1993 roku na torze Stadionu Olimpijskiego we Wrocławiu był bardzo zacięty. Zwycięzcę i brązowych medalistów dzieliły zaledwie dwa punkty.
Turniej Finałowy MDMP – 21.09.1993r. Wrocław
1. Unia Tarnów 33 pkt.
2. Apator Toruń 32 pkt.
3. Sparta Wrocław 31 pkt.
– Piotr Baron 10 (3,2,w,2,3)
– Waldemar Szuba 8 (0,3,2,1,2)
– Krzysztof Zieliński 12 (3,2,3,2,2)
– Ryszard Jasik 1 (1,w,0,w,w)
– Wiktor Iwański ns
4. Falubaz Zielona Góra 23 pkt.
Finał MDMP 1993 Wrocław: