W Lany Poniedziałek, 10 kwietnia, o godzinie 14.00 na stadionie w Opolu, miał odbyć się Reall Finał Turnieju o Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela. Jednak ze względu na niekorzystne warunki pogodowe i torowe imprezę odwołano. We wtorek 11 kwietnia, Polski Związek Motorowy ogłosił nową datę turnieju.

Finał Turnieju o Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela to impreza z długą tradycją. Zawody rozgrywane są – w różnej formule – nieprzerwanie od 1961 roku. Na liście zwycięzców widnieją największe nazwiska polskiego speedwaya, między innymi Zenona Plecha, Edwarda Jancarza, Antoniego Woryny, Pawła Waloszka, Romana Jankowskiego, Roberta Słabonia  czy Tomasza Golloba, do którego należy rekord w ilości zdobytych trofeów, po które sięgał aż siedmiokrotnie.

Złoty Kask – Memoriał Jerzego Szczakiela rozgrywany będzie po raz drugi w historii w Opolu.

Mało kto obecnie pamięta, iż w latach 1986 – 2012 – a więc przez 26 lat, finał Złotego Kasku był jednocześnie Memoriałem doc dr Lecha Barana. W latach 1986-2003 finały Złotego Kasku rozgrywane były we Wrocławiu (jeśli było kilka turniejów finałowych to ostatni był w stolicy Dolnego Śląska). Później finały Złotego Kasku organizowano w innych miastach (np. Bydgoszcz, Rybnik, Częstochowa) ale aż do 2012 roku zawsze był to Memoriał doc dra Lecha Barana. Przypomnijmy, iż w siermiężnych czasach komunizmu w Polsce Lech Baran w 1983 roku podczas kongresu FIM został wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Motocyklowej. Pełnił także funkcję wiceprezesa Polskiego Związku Motorowego. Zmarł nagle 24 kwietnia 1984 roku.

Wracając do tegorocznego finału Złotego Kasku w Opolu. Główna Komisja Sportu Żużlowego ogłosiła listę startową tych zawodów. Obsadę na finał Złotego Kasku zaproponował trener kadry narodowej Rafał Dobrucki. Pierwotnie miały być eliminacją do zawodów międzynarodowych naszych żużlowców.

Zgodnie z ostatnio panującymi zasadami, obsada zawodów zostanie ustalona na podstawie nominacji GKSŻ, w porozumieniu z trenerem reprezentacji Polski – Rafałem Dobruckim. W finale Złotego Kasku pojadą przede wszystkim kadrowicze, którzy powalczą w Opolu o miejsca w eliminacjach Speedway Grand Prix oraz Speedway European Championship. – powiedział jeszcze na początku kwietnia br. Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Nasz „narodowy” wybrał polskich zawodników z PGE Ekstraligi z 14. najwyższymi średnimi w sezonie 2022. Stawkę uzupełnili dwaj juniorzy: indywidualny młodzieżowy mistrz świata — Mateusz Cierniak oraz drużynowy mistrz świata juniorów i najlepszy junior 1.LŻ — Wiktor Przyjemski.

Do obsadzenia przez polskich zawodników jest po pięć miejsc w eliminacjach Grand Prix 2024 oraz indywidualnych mistrzostwach Europy 2023. Pierwotnie zawodnicy z czołowych miejsc finału Złotego Kasku (gdyby rozegrano go 10 kwietnia) mieli mieć zapewnione miejsca w rywalizacji w eliminacjach do SGP 2024 oraz IME 2023.

W związku z przełożeniem terminu finału Złotego Kasku na sobotę 6 maja br. nominacje na powyższe imprezy -= podobnie jak w przypadku nominacji do finału ZK – ustalił trener kadry polskich żużlowców Rafał Dobrucki.

Wśród nominowanych zawodników w rywalizacji o to cenne trofeum nie mogło zabraknąć oczywiście naszego trzykrotnego indywidualnego mistrza świata.

Bartosz Zmarzlik ma na koncie trzy triumfy w ZK – wszystkie w ostatnich trzech sezonach – 2020, 2021 i 2022. Zawodnik Motoru Lublin będzie miał więc 6 maja szansę na czwarte zwycięstwo z rzędu, co byłoby wyczynem nie lada.

Nie ma za to wśród triumfatorów Złotego Kasku Jerzego Szczakiela, ale właśnie imieniem zmarłego przed trzema laty pierwszego polskiego mistrza świata, został nazwany od sezonu 2021 Finał Turnieju o Złoty Kask. Pierwsze, poświęcone pamięci żużlowca z Opola, zawody memoriałowe odbyły się w Zielonej Górze, następne już w rodzinnym mieście mistrza.

W finale nie mogło zabraknąć zawodników Betard Sparty Wrocław. Piotr Pawlicki wystąpi w Opolu z numerem 10, a Maciej Janowski będzie miał numer 14. Drugim rezerwowym jest doskonale znający tor przy ul. Wschodniej, Bartosz Kowalski.

Lista startowa finału Złotego Kasku, Opole, sobota 6 maja 2023:
1. Bartosz Smektała (Fogo Unia Leszno)
2. Jarosław Hampel (Platinum Motor Lublin)
3. Maksym Drabik (Włókniarz Częstochowa)
4. Dominik Kubera (Platinum Motor Lublin)
5. Kacper Woryna (Włókniarz Częstochowa)
6. Patryk Dudek (For Nature Solutions KS Apator Toruń)
7. Szymon Woźniak (ebut.pl Stal Gorzów)
8. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno)
9. Paweł Przedpełski (For Nature Solutions KS Apator Toruń)
10. Piotr Pawlicki (Betard Sparta Wrocław)
11. Wiktor Przyjemski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
12. Bartosz Zmarzlik (Platinum Motor Lublin)
13. Krzysztof Kasprzak (Cellfast Wilki Krosno)
14. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)
15. Mateusz Cierniak (Platinum Motor Lublin)
16. Jakub Miśkowiak (Włókniarz Częstochowa)
R1. Przemysław Pawlicki (Enea Falubaz Zielona Góra)
R2. Bartłomiej Kowalski (Betard Sparta Wrocław)

Ceny biletów

VIP
300 zł – w cenie wysokiej klasy catering (zawierający napoje alkoholowe i niealkoholowe oraz dania ciepłe i zimne, przekąski i desery), miejsce siedzące na Trybunie Głównej, program zawodów, miejsce parkingowe, zestaw upominków, wizyta w parku maszyn do godziny przed zawodami)

Trybuna Główna
70 zł

Pozostałe sektory
45 zł – normalny
35 zł – ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 8-17 lat, emeryci i renciści)