Wielka Brytania jest krajem w którym wyścigi na długich torach mają wielką tradycję i rozgrywane są w wielu kategoriach pojemnościowych. W kraju tym od dziesięcioleci prowadzone są mistrzostwa krajowe dla motocykli o pojemnościach 500 , 350 oraz 250 centymetrów sześciennych. Oprócz tego odbywają się jeszcze zawody w innych klasach pojemności, nie wyłania się w nich jednakże mistrza.
Pierwszy czempionat Wielkiej Brytanii rozegrano już w roku 1951, w kategoriach 500 ccm oraz 350 ccm. Inauguracyjnymi zwycięzcami zostali Dick Tolley (500ccm) oraz Syd Mintey (350ccm).
W roku obecnym mamy już więc siedemdziesięciolecie brytyjskiej mistrzowskiej rywalizacji w tej odmianie speedwaya. Zawody te (o Mistrzostwo Wielkiej Brytanii oraz pozostałe) rozgrywane są na całej masie torów.
Ponadto w kraju Szekspira bardzo duże tradycje mają wyścigi sidecarów (motocykli z wózkami, gdzie załoga składa się z kierowcy oraz zawodnika balansującego swoim ciałem). Oprócz sidecarów o pojemności 500 centymetrów sześciennych (takich, które ścigają się w Mistrzostwach Europy) w Wielkiej Brytanii odbywają się wyścigi sidecarów o pojemności silnika 1 litra a także sidecarów jednolitrowych skręcających w prawo! (nie mylić z sidecar-speedwayem na torach klasycznych, tam także skręca się w prawo, także są silniki jednolitrowe, lecz inny jest sprzęt).
To daje łącznie aż 3 konkurencje sidecar-speedwaya na długim torze. W każdej z nich wyłaniani są brytyjscy mistrzowie. Wyścigi sidecarów są bardzo widowiskowe i wielka szkoda iż nie ma ich w naszym kraju.
Dzięki takiej mnogości torów, zawodników oraz rozgrywanych zawodów Wielka Brytania jest od dziesięcioleci nieprzerwanie bardzo silnym krajem na arenie międzynarodowej, żeby wspomnieć choćby takie gwiazdy jak nieodżałowany Simon Wigg (pięciokrotny Indywidualny Mistrz Świata w long tracku), Kevin Tatum (3 tytuły IMŚ) czy James Shanes (dwukrotny Mistrz Europy na torze trawiastym).
Drużyna brytyjska liczy się także oczywiście w Drużynowych Mistrzostwach Świata, w kilkunastoletniej historii tej rywalizacji zdobyła łącznie aż 7 medali, z czego 1 złoty. Jeśli chodzi o Mistrzostwa Europy w sidecar-speedwayu, rywalizacja ta (rozgrywana od 1980 roku) od samego początku zdominowana jest przez Niemców, tym niemniej duety brytyjskie kilkukrotnie zdołały wywalczyć w niej medale.
Najlepszym rokiem był sezon 2014, gdy złoto dla Wielkiej Brytanii zdobył duet – Josh Goodwin i Liam Brown, natomiast srebrne medale zdobył mieszany duet (zawodnik jako kierowca oraz zawodniczka!) Nick Radley i Abi Radley.