Aktualnie w kilkunastu krajach świata istnieją rozgrywki drużynowe na żużlu. Rok obecny jest wyjątkowy, z powodu pandemii zawieszono rywalizację drużynową na jeden rok między innymi w Anglii i Niemczech. W roku przyszłym powinna jednak odbyć się rywalizacja tam gdzie została zawieszona.

Nie w każdym kraju liga jest jednak rozgrywana w formule dwumeczów, tak jak choćby w naszym kraju. Są kraje w których drużynowy mistrz wyłaniany jest poprzez rozgrywanie czwórmeczów (np.w Czechach) lub pięciomeczów (Finlandia). Przeprowadzanie ligi w innej formule aniżeli dwumecze wynika zazwyczaj ze względów finansowych, bądź niewielkiej liczby zawodników w danym kraju uprawiających żużel.

Najbardziej profesjonalne rozgrywki drużynowe toczone są w formule dwumeczów a więc takiej iż w jednym meczu uczestniczą tylko dwie drużyny, liczące zazwyczaj pomiędzy 5 a 8 zawodników w zależności od kraju. Obecnie owe dwumecze rozgrywa się w Polsce, Szwecji, Anglii, Danii, Niemczech, Rosji oraz Francji i ligi w tych krajach należy uznać za najbardziej znaczące nie umniejszając pozostałych, gdyż każde rozgrywki drużynowe mają swoją wartość.

W przeszłości dwumecze rozgrywano także np.w Czechach. Do najbardziej utytułowanych klubów w historii krajowych rozgrywek drużynowych można zaliczyć Olymp Praga – klub ten dwadzieścia kilka razy zdobył Drużynowe Mistrzostwo Czechosłowacji oraz kilkanaście razy Drużynowe Mistrzostwo Czech!

Czołówkę tworzą także MC Güstrow – 20-krotny Drużynowy Mistrz Niemieckiej Republiki Demokratycznej oraz 2-krotny zjednoczonych Niemiec, AC Landshut – 19-krotny Drużynowy Mistrz Niemiec (licząc łącznie mistrzostwa RFN oraz zjednoczonych Niemiec) , Unia Leszno – 17-krotny Drużynowy Mistrz Polski czy Getingarna Sztokholm – 16-krotny Drużynowy Mistrz Szwecji. Pierwsze rozgrywki ligowe na świecie zainaugurowano w 1929 roku w Anglii (powstały wówczas 2 równoległe ligi, od roku 1932 wyłania się jednego mistrza). Pozostałe ligi powstały już po Drugiej Wojnie Światowej, między innymi w Polsce (1948 rok), Finlandii (1954), Czechosłowacji (1956) oraz ZSRR (1962).